ΠΑΟΚ-Περιστέρι 86-87: «Ξέρανε» το Παλατάκι ο ΜακΚρί με buzzer beater

ΠΑΟΚ-Περιστέρι: Ο Λοβ ευστόχησε 4" πριν το τέλος κάνοντας το 86-84 αλλά ο ΜακΚρί είχε αντίθετη άποψη και το Περιστέρι πήρε το μεγάλο διπλό σε ένα επικό ντέρμπι

«Ζεστοί» μπήκαν οι δυο αντίπαλοι στο PAOK Sports Arena στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου πήραν εύκολα τον έλεγχο του ματς όταν στα έξι πρώτα λεπτά της αναμέτρησης πήραν ένα προβάδισμα 9 πόντων με το εντυπωσιακό κάρφωμα του Μπράουν να κάνει το 7-16. Οι γηπεδούχοι ωστόσο, με πρωταγωνιστή τον εύστοχο Τζόουνς επανήλθαν γρήγορα στους ρυθμούς του ματς φτάνοντας στο 20-23 στο 10ο λεπτό.

Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο ο αρχηγός του «Δικεφάλου» με ένα τρίποντο έφερε κατευθείαν  το ματς στα ίσα(25-25 στο12’). Από εκεί και πέρα το προβάδισμα με διαφορά ενός καλαθιού άλλαξε πολλές φορές χέρια, όταν τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη με τους Γιάνκοβιτς και Λοβ «πάτησαν γκάζι» και πέρασαν μπροστά τον ΠΑΟΚ με δέκα(49-39 στο 20’).

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια οι γηπεδούχοι διατήρησαν το μομέντουμ και αύξησαν τη διαφορά μέχρι και στους 12 πόντους(57-45 στο 24’), αλλά η ομάδα των δυτικών προαστίων με τον Χρυσικόπουλο μπροστάρη μείωσαν τη διαφορά στο(57-55). Ο Ίαν Μίλερ ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και το προβάδισμα ήρθε πάλι στην κατοχή του Περιστερίου.

Μάλιστα, μερίδα οπαδών του Δικεφάλου κατευθύνθηκε προς το σημείο όπου βρίσκεται ο πάγκος του Περιστερίου μετά το κομβικό σουτ τριών πόντων. Οι διαιτητές διέκοψαν προσωρινά την αναμέτρηση, οι παίκτες του Περιστερίου αποχώρησαν από το σημείο και έμειναν για λίγη ώρα στο παρκέ, πριν εξομαλυνθεί η κατάσταση και συνεχιστεί η αναμέτρηση.

Εν συνεχεία ο ΠΑΟΚ φάνηκε πιο ψύχραιμος στις αποφάσεις του πηγαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο έχοντας μια απόσταση δυο πόντων(65-63).

Το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι μέχρι τα τελευταία λεπτά στο «Παλατάκι». Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +2 (86-84) στα 4'' για το τέλος χάρη στον Ζερμέιν Λοβ, αλλά οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου είπαν την τελευταία λέξη.Στην κρισιμότερη κατοχή του αγώνα, ο Ίαν Μίλερ διάβασε σωστά την άμυνα του ΠΑΟΚ, πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Έρικ ΜακΚρι κι αυτός έβαλε το τρίποντο από τη γωνία στο «μηδέν» για να δώσει τη νίκη στο Περιστέρι (86-87).

Κορυφαίος για την ομάδα των δυτικών προαστίων ήταν ο Λίνος Χρυσικόπουλος που συγκέντρωσε 15 πόντους και 4 ασίστ, ενώ από τους Θεσσαλονικείς ξεχώρισε ο Ζερμέιν Λοβ που ήταν σε κάθε γωνιά του γηπέδου με 27 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-23, 49-39, 65-63, 86-87

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Καρδάρης, Θεονάς

Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι