Live streaming η 5η αγωνιστική της Basket League

Λεπτό προς λεπτό τα παιχνίδια Άρης-Λαύριο και Απόλλων Πατρών-Προμηθέας για την 5η αγωνιστική της Basket League

Στο «Nick Galis Hall» θα γίνει ένα από τα δύο παιχνίδια που θα ανοίξουν το Σάββατο (30/10, 17:00) την αυλαία της 5ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League με τον Άρη να υποδέχεται το Λαύριο Megabolt. Οι γηπεδούχοι μετρούν τρεις ήττες και οι φιλοξενούμενοι τρεις νίκες στα τέσσερα πρώτα παιχνίδια τους στο φετινό Πρωτάθλημα.

Μετά τη νίκη της πρεμιέρας επί του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, ο Άρης μετράει τρεις διαδοχικές ήττες. Όλες στα… σημεία αφού έχασε στην παράταση στη Νίκαια από τον Ιωνικό HNC Revolution, με τέσσερις εντός έδρας από τον Κολοσσό H Hotels στη Θεσσαλονίκη και με το καλάθι του Πετρόπουλου στα 4’’ από την ΑΕΚ. Το Λαύριο Megabolt από την πλευρά του προέρχεται από δύο διαδοχικές νίκες, μετά την εντός έδρας ήττα του από τον Ολυμπιακό αφού επιβλήθηκε της Λάρισας εκτός και του Απόλλωνα Oscar εντός έδρας.

Το πρώτο ντέρμπι της Πάτρας για τη φετινή σεζόν και το πρώτο από το 2017, θα διεξαχθεί το Σάββατο (30/10, 17:00). Ο Απόλλων Oscar θα υποδεχτεί τον Προμηθέα σε μία αναμέτρηση που κάνει την αχαϊκή πρωτεύουσα το επίκεντρο του ενδιαφέροντος της 5ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League. Ο Απόλλων Oscar μπήκε στο Πρωτάθλημα με ρεκόρ 2-2 ενώ ο Προμηθέας με 3-1.

Ο Απόλλων Oscar προέρχεται από την ήττα στο Λαύριο όμως ως γηπεδούχος έχει κάνει το 2/2, επικρατώντας του Ιωνικού HNC Revolution (80-72) και της ΑΕΚ (84-68). Με την άνετη (91-77) επικράτηση επί της Λάρισας επέστρεψε ο Προμηθέας στις επιτυχίες, μετά την ήττα του στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό (108-75).