Περιστέρι-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 62-77: Μόλις έπαιξε άμυνα δεν ξανακοίταξε πίσω... (videos+photos)

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δέχθηκε 29 πόντους από το Περιστέρι στην πρώτη περίοδο, με τους παίκτες να σοβαρεύονται από τις φωνές του Δημήτρη Πρίφτη, να δέχονται 33 πόντους στον υπόλοιπο αγώνα και να φτάνουν σε μια άνετη νίκη.

Στη δεύτερη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα έφτασε ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας 77-62 στο Περιστέρι.

Οι «πράσινοι» παρουσίασαν ξανά τα... συνήθη μέχρι τώρα κενά διαστήματα σε άμυνα (στην πρώτη περίοδο κατά κύριο λόγο όταν και δέχθηκαν 29 πόντους) και επίθεση. Κυρίως στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα, όταν το Περιστέρι βρέθηκε να προηγείται μέχρι και με 12 πόντους.

Σοβαρεύτηκαν προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όταν με σερί ισοφάρισαν (41-41) και μετά από αυτό δεν κοίταξαν πότε ξανά πίσω τους στο δεύτερο ημίχρονο, ξεφεύγοντας στην τρίτη περίοδο με 11 πόντους και φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 77-62.

Κορυφαίοι για τους «πράσινους» ήταν οι Γιώργος Παπαγιάννης (14π.), Ντάριλ Μέικον (16π.), ενώ καλή παρουσία είχαν και οι Σαντ Ρος (8π.), Παπαπέτρου (12π.), Κέντρικ Πέρι (11π.) και Οκάρο Ουάιτ (10π.).

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να χτυπήσει μέσα στη ρακέτα, όπου σαφέστατα υπερέχει, με τους Παπαγιάννη, Παπαπέτρου και Οκάρο Ουάιτ και προηγήθηκε με 6-8 και 9-10. Το Περιστέρι όμως με όπλο το περιφερειακό σουτ έμενε κοντά στο σκορ και όταν έσφιξε την άμυνά του και ανάγκασε τους «πράσινους» σε βιαστικές και τραβηγμένες επιλογές, κατάφερε με ένα σερί 11-0 σε λιγότερο από 3 λεπτά να ξεφύγει με 10 (από το 13-14 στο 24-14 στο 8'). Ο Χρυσικόπουλος με 10 πόντους οδηγούσε την ομάδα του, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο 29-20 με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Μέικον.

Στη δεύτερη περίοδο ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε άλλους πέντε πόντους και μείωσε στους 6 (31-25), αλλά η άμυνα των νταμπλούχων συνέχισε να είναι τραγική, με το Περιστέρι να πιάνει τη μάξιμουν διαφορά μέχρι εκείνο το σημείο με νέο σερί 6-0 (37-25). Ο Παναθηναϊκός απάντησε με δικό του σερί 7-0, μειώνοντας αρχικά στους 5 (37-32), ενώ μετά τις βολές του ΜακΚρι, ακολούθησε νέο σερί 0-7 για το τριφύλλι, που έφερε το ματς στα ίσα (39-39), 2:18 πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν εκ νέου με δύο βολές του Μπράουν, με το πρώτο 20λεπτο να κλείνει ισόπαλο (41-41) με καλάθι του Παπαπέτρου.

Η σοβαρότητα που έδειξαν στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου οι παίκτες του Πρίφτη συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Με εξαιρετική άμυνα καθόλη τη διάρκεια (δέχθηκαν μόλις 10 πόντους) και με τους Μέικον, Πέρι να δίνουν λύσεις και τον Παπαγιάννη να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες, οι «πράσινοι» από το -12 βρέθηκαν πλέον στο +11 (51-62). Για να κλείσουν την περίοδο στο 53-63.

Στην τέταρτη περίοδο οι «πράσινοι» ουσιαστικά έλεγξαν το παιχνίδι χωρίς να προβληματιστούν ιδιαίτερα (μείωσαν μέχρι τους 7 κάποια στιγμή οι γηπεδούχοι, 57-64) και τελικά έφτασαν στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα με 77-62. Πλέον ετοιμάζονται για μια ακόμα διαβολοβδομάδα στην Ευρωλίγκα, με δύο παιχνίδια στο ΟΑΚΑ με Εφές (27/10) και Βιλερμπάν (29/10).

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 41-41, 53-63, 62-77

Βέροια: Ο Πρόδρομος Κουτσούκης ενεπλάκη σε τροχαίο δυστύχημα