Ηρακλής-Ολυμπιακός 90-96: Πάλεψε για την έκπληξη αλλά «μίλησε» η εμπειρία (videos+photos)

Ο Ηρακλής πάλεψε αλλά ο Ολυμπιακός επικράτησε στην παράταση 90-96 (78-78 κ.α.) και πήρε τη νίκη για την Basket League

O Ηρακλής τις εντυπώσεις, ο Ολυμπιακός τη νίκη (96-90 στην παράταση). Ο «Γηραιός» έκανε κατάθεση ψυχής αλλά κάποια λάθη του στέρησαν την ευκαιρία να πάρει τη νίκη και να κάνει την έκπληξη. Στην αντίπερα όχθη οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, ο οποίος θα περιμένει να δει την κατάσταση του Κώστα Παπανικολάου που χτύπησε στο τέλος, είχαν το μυαλό τους στην «διαβολοβδομάδα» της Euroleague και έδωσαν την ευκαιρία στον Ηρακλή να πιστέψει στη νίκη.

Μετά το πρώτο, κακό ποιοτικά, πρώτο ημίχρονο και τις δύο ομάδες να είναι κοντά η μία στην άλλη, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +16, στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (36-52). Απόσταση με την οποία φάνηκε να «καθαρίζει» το ματς. Ο Ηρακλής, όμως, δεν παράτησε τη μάχη. Με αντεπίθεση διαρκείας και τους Λιντς, Αγραβάνη, Ντάγκλας να σκοράρουν, πήρε τα ηνία στο 35’ με 68-65.

Οι Πειραιώτες «απάντησαν» με επιμέρους 9-0, προηγήθηκαν με 70-74 στο 39’ και με 75-78, με 2/2 βολές από τον Ντόρσεϊ και 4’’ να απομένουν για το φινάλε. Χρόνος που αποδειχτηκε ικανός για να ευστοχήσει σε τρίποντο ο Παπαδάκης και να στείλει το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο.

Στην παράταση, με τον Ντάγκλας στον πάγκο, λόγω 5 φάουλ, ο Ηρακλής προηγήθηκε με 80-78 (2/2 βολές Παπαδάκη), αλλά στην πορεία ο Ολυμπιακός ήταν αποτελεσματικότερος , απέκτησε διαφορά 5 πόντων στο 43’ (83-88) και ξεμπέρδεψε, ουσιαστικά, με τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 34-36, 54-63, 78-78, 90-96

ΗΡΑΚΛΗΣ (Παντελής Μπούτσκος): Αγραβάνης 22 (2), Ντάνιελς 2, Ντάγκλας 20 (3), Παπαδάκης 5 (1), Λιντς 16 (1), Γούλριτζ 10, Φίλλιος 4, Τέιλορ 3 (1), Χαριτόπουλος 6, Πετανίδης, Κουζέλογλου 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτώκας): Γουόκαπ 5 (1), Ντόρσεϊ 13 (1), Φαλ 12, Βεζένκοφ 24 (2), Παπανικολάου, Λούντζης 9 (2), Λαρεντζάκης 10 (2), Σλούκας 9 (1), Πρίντεζης 4, Ζαν Σαρλ 6, ΜακΚίσικ 4 (1).

Βόλεϊ Γυναικών: Ψυχωμένος Παναθηναϊκός έκανε το 2-2
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Οι ενδεκάδες του ντέρμπι της Super League - Βασικός ο Αραούχο, εκτός o Μπερνάρ
Λαμία-ΠΑΟΚ 1-1: Πισωγύρισμα και ο τίτλος απομακρύνεται
Ιστιοπλοΐα: Διεκδικούν πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες οι Β. Κοκκαλάνης, Λ. Τσορτανίδης