Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Ιωνικός 92-78: «Καθάρισε» στο τέλος με αρχηγό και Νέντοβιτς (video+photos)

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Ιωνικός: Με ένα ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη πέτυχαν πιο... αγχωτικά από το αναμενόμενο την πρώτη φετινή τους νίκη.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στην πρώτη φετινή του νίκη στο πρωτάθλημα της Basket League, επικρατώντας 92-78 του Ιωνικού στο ΟΑΚΑ.

Ωστόσο, ο Δημήτρης Πρίφτης δεν πρέπει να έμεινα καθόλου ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδας του για τρία δεκάλεπτα, κυρίως αμυντικά, με τον Ιωνικό να εμφανίζεται ανταγωνιστικός και να δυσκολεύει τους «πράσινους».

Στο τέλος οι παίκτες του Παναθηναϊκού βέβαια, πάτησαν... γκάζι με τους Παπαπέτρου (19 πόντους) και Νέντοβιτς (16 πόντους) και καθάρισαν το ματς, αλλά δεδομένα θα πρέπει να βελτιώσουν την εικόνα τους ενόψει της δύσκολης συνέχεια σε Ευρώπη και Ελλάδα.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης η παρθενική συμμετοχή του 15χρονου Νεοκλή Αβδάλα, ο οποίος έγινε ο νεότερος στη σύγχρονη ιστορία του Παναθηναϊκού, ξεπερνώντας το ρεκόρ του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου. Καλή εμφάνιση είχε και ο Λευτέρης Μαντζούκας (8 πόντους σε 10 λεπτά συμμετοχής). Ο Γιώργος Παπαγιάννης βρέθηκε στη 12άδα, αλλά προφυλάχθηκε από τον Πρίφτη και δεν αγωνίστηκε δευτερόλεπτο, ενώ ο Γιόγκι Φέρελ παρακολούθησε το ματς από την άκρη του πάγκου δίπλα στον Τζέρεμι Έβανς.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Δημήτρης Πρίφτης «έριξε» στο παρκέ στο ξεκίνημα του αγώνα, τους Πέρι, Νέντοβιτς, Παπαπέτρου, Οκάρο και Φλόιντ. Θέλοντας μεταξύ άλλων να δώσει και περισσότερο ρυθμό στους νεοαποκτηθέντες, αλλά και στον Σέρβο γκαρντ που είναι φανερό πως χρειάζεται χρόνο και παιχνίδια για να βρει πλήρως τα πατήματά του. Οι «πράσινοι» με καλές άμυνες στο ξεκίνημα έκαναν ένα σερί 8-0. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη... Ο Γιουτζίν Τζέρμαν πήρε μπροστά, ενώ η «πράσινη» επίθεση σχεδόν σταμάτησε.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο (17-13), μάλιστα, η εικόνα χειροτέρεψε αμυντικά. Το τριφύλλι δέχθηκε 22 πόντους στη δεύτερη περίοδο, με τον Τζέρμαν να φτάνει τους 17 στο πρώτο 20λεπτο. Επιθετικά συνεχίστηκε η αστοχία, ειδικά έξω από τα 6.75μ. (4/13), με τον Τζεχάιβ Φλόιντ να είναι η μόη ασφαλής λύση απέναντι στην αδύναμη front line του Ιωνικού, έχοντας 9 πόντους (με 4/4 δίποντα, αλλά και 1/4 βολές) 3 ριμπάουντ και δύο ασίστ στο πρώτο μέρος, το οποίο έκλεισε στο 41-35.

Η εικόνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, ίσα ίσα που έγινε χειρότερη, μιας και ο Γιουτζίν Τζέρμαν δεν πέτυχε πόντο μετά τους 17 του ημιχρόνου, αλλά ο Ιωνικός σημείωσε συνολικά 24! Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να μένει χωρίς σκορ για σχεδόν δύο λεπτά. Όταν το έκανε με σερί 7-0 έφτασε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 10 πόντους. Αλλά γρήγορα ο Ιωνικός επέστρεψε και έκλεισε το δεκάλεπτο στο -4 (63-59).

Στην τέταρτη περίοδο, ωστόσο, οι «πράσινοι» σοβαρεύτηκαν και με ένα γρήγορο 7-0 έφτασαν ξανά τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους και ουσιαστικά καθάρισαν τη νίκη, επικρατώντας με 92-78.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 41-35, 63-59, 92-78