Άρης-Κολοσσός, 81-85: Πολύ σκληροί για να πεθάνουν οι Ροδίτες στο Αλεξάνδρειο

Άρης-Κολοσσός: Με το ροζ φύλλο αγώνα φεύγει από τη Θεσσαλονίκη η ομάδα της Ρόδου που κατάφερε να επικρατήσει των γηπεδούχων με σκορ 81-85

Στο «Nick Galis Hall» δόθηκε η μάχη για την 3η αγωνιστική της Stoiximan Basket League ανάμεσα στον Άρη και τον Κολοσσό Ρόδου.

Οι γηπεδούχοι ερχόντουσαν από την εκτός έδρας ήττα με 93-83 από τον Ιωνικό στη Νίκαια, ενώ ο Κολοσσός Ρόδου είχε κερδίσει εντός έδρας τον Απόλλωνα Πάτρας με 73-56 για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Στη σημερινή(16/10) αναμέτρηση τα πράγματα για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη δεν πήγαν όπως θα ήθελε με τον Κολοσσό να επικρατεί με ανατροπή για το τελικό 81-85.

O Άρης με τον Χάνλαν να κρατά το... τιμόνι της ομάδας προηγήθηκε με 13-4 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ένα προβάδισμα που δεν έμεινε για πολύ, αφού ο Κολοσσός με τον Μέζιτσεκ μείωσε σε 16-14.

Ακολούθως, στην δεύτερη περίοδο το ματς ήρθε στα «ίσα» για τους δυο αντιπάλους με τον Καστρίτη να ξεκουράζει τον Χάνλαν και τον Κολοσσό να βρίσκει ευκαιρία για να φτάσει στο 29-32 με τρίποντο του Τιλί λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Άμεση ήταν η απάντηση, με τον «καυτό» Χάνλαν να κάνει εύκολα 32-32 και με τη λήξη του δεκαλέπτου ο Φίνκε, έγραψε το 39-38.

Ερχόμενοι από τα αποδυτήρια Μίλερ και Γουίλιαμς ανέβασαν τη διαφορά στο +9, υπέρ των φιλοξενούμενων (48-57), με τους Θεσσαλονικείς να προσπαθούν να βρουν λύσεις και στις δυο πλευρές του γηπέδου. Ακούραστα ο Κολοσσός έφτασε να προηγείται και με +10 (57-67) πριν περάσει στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος και ο Άρης εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του αντιπάλου για να «ροκανίσει» τη διαφορά. Ο Χάνλαν μείωσε σε 75-79, αλλά ο Τιλί με 2/2 βολές, κράτησε τη διαφορά 75-81 και 77-83. Ο Κάουν μείωσε σε 81-85 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα:19-17, 39-38, 57-67, 81-85

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Τσολάκος, Θεονάς

Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ