ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 81-73: Ισοφάριση και τελικός στο ΟΑΚΑ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 81-73 της ΑΕΚ και έκανε το 1-1 στη σειρά και πλέον όλα θα κριθούν σε 3ο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ

Κορυφαίοι για τους Θεσσαλονικείς οι Λοβ (16 πόντοι), Γκρίφιν (13 πόντοι, 7 ασίστ) και Κακλαμανάκης (11 πόντοι, 8 ριμπάουντ), X-factor ο Παπαντωνίου (9 πόντοι).

Από τους «κιτρινόμαυρους» πάλεψαν οι Μορέιρα (19 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Κατσίβελης (12 πόντοι). Το Σάββατο στο ΟΑΚΑ το 3ο ραντεβού των δύο ομάδων.

Στο φιλμ της αναμέτρησης, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 15-11 στο ξεκίνημα, αλλά ο ΠΑΟΚ με τρίποντα των Τσαλμπούρη και Καμπερίδη προσπέρασε με 26-20. Ο Δικέφαλος του Βορρά μπήκε στη β΄ περίοδο διατηρώντας τον έλεγχο (30-25), όμως η «Ένωση» ισοφάρισε 32-32 στο 16΄. Ο ΠΑΟΚ έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 40-34, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Λοβ (10π.).

Οι γηπεδούχοι έκαναν το 45-38 στο ξεκίνημα της επανάληψης και παρά τις προσπάθειες της ΑΕΚ, κράτησαν το προβάδισμα σε όλη την τρίτη περίοδο (60-55 στο 30΄). Ο ΠΑΟΚ ήταν αποφασισμένος για την ισοφάριση και προηγήθηκε με 68-60 στο 34΄. Η ψυχολογία ήταν καθαρά με τους Θεσσαλονικείς και με τρίποντα των Γκρίφιν και Μπιτς, η διαφορά πήγε στους δέκα (74-64). Ψύχραιμος στο φινάλε ο ΠΑΟΚ, πήρε τη νίκη με 81-73 και έμεινε «ζωντανός» στη σειρά.

Δείτε φάσεις από την αναμέτρηση καθώς και τα στατιστικά στην gallery του θέματος

Θρήνος στο NBA: Πέθανε στα 33 του ο Ντάριους Μόρις
LaLiga: Η Τζιρόνα έστεψε Πρωταθλήτρια τη Ρεάλ Μαδρίτης – Έφτασε τα 36 τρόπαια η «βασίλισσα»
Οι κληρώσεις στα προκριματικά του EURO σε Εθνική Νέων κι Εθνική Παίδων
Formula 1: «Άπιαστος» και πάλι ο Φερστάπεν! Άνετη νίκη και στο Sprint στο Grand Prix στο Μαϊάμι