ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 102-89: Ο φοβερός και τρομερός Μέικον υπέγραψε το 1-0! (videos+photos)

Ο Ντάριλ Μέικον πήρε... φωτιά στο κρίσιμο σημείο και οδήγησε την ΑΕΚ στην επικράτηση (102-89) επί του ΠΑΟΚ και στο 1-0 στη σειρά των προημιτελικών στα playoffs της Basket League.

Το ματς για 34 λεπτά ήταν ένα ντέρμπι, ωστόσο σε εκείνο το σημείο ο φοβερός και τρομερός Αμερικανός γκαρντ της ΑΕΚ το μετέτρεψε σε... παράσταση για έναν ρόλο! Ως εκ τούτου οι «κιτρινόμαυροι» δεν έκαναν απλά το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά, αλλά το έπραξαν και με εντυπωσιακό τρόπο σκοράροντας 102 πόντους!

Με τον Λάνγκφορντ να αποχωρεί τραυματίας μόλις στο πρώτο λεπτό, ο Μέικον έπαιξε και για τον ηγέτη της «Ένωσης» και σκοράροντας 12 πόντους στο 15-0 που έκρινε τα πάντα ήταν χωρίς αμφιβολία ο μεγάλος πρωταγωνιστής. Συνολικά μέτρησε 28 πόντους με 7/9 τρίποντα, 2/2 δίποντα και 3/4 βολές! Η σειρά πάει πλέον στη Θεσσαλονίκη, όπου οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν την ερχόμενη Πέμπτη (13/5).

Η εξέλιξη του ματς

Οι δύο ομάδες μπήκαν με διάθεση στο παρκέ και το ματς είχε έναν ωραίο ρυθμό, αλλά το άσχημο για τους γηπεδούχους ήταν ότι είδαν τον Λάνγκφορντ να αποχωρεί με πρόβλημα μόλις στο 1ο λεπτό του ματς. Ο ΠΑΟΚ κράτησε την ΑΕΚ δίχως πόντο για τρία λεπτά και με σερί 9-0 προηγήθηκε 22-15 (8'), μπαίνοντας σε θέση οδηγού. Οι παίκτες του Αγγέλου είχαν μόλις μια τελική πάσα στην πρώτη περίοδο και 1/8 τρίποντα, ωστόσο κατάφεραν να αλλάξουν την εικόνα του ματς στη δεύτερη περίοδο.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη άρχισε να αντιμετωπίζει προβλήματα και στις δύο άκρες του παρκέ, την ώρα που οι «κιτρινόμαυροι» μέτρησαν 4/5 σουτ έξω από τα 6μ75 στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο. Επίσης, βρήκαν πόντους στον αιφνιδιασμό (11-1 στο πρώτο μέρος) και λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου προηγήθηκαν 52-44, αλλά οι φιλοξενούμενοι με πρωτοστάτη τον Γκρίφιν έμειναν κοντά στο σκορ.

Με τον Μέικον να φτάνει τους 16 πόντους, η ΑΕΚ προηγήθηκε 67-61 (28'), αλλά οι φιλοξενούμενοι, ανέτρεψαν την κατάσταση, εκμεταλλευόμενοι την αποτελεσματικότητα τους έξω από τη γραμμή του τρίποντου. Ο ΠΑΟΚ με 12/23 σουτ από την περιφέρεια προηγήθηκε 75-73 στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου.

Ο Μέικον, όμως, ήταν σε τρομερή κατάσταση και στο κρίσιμο σημείο πήρε φωτιά! Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε τους 12 από τους 15 πόντους στο αντίστοιχο σερί που «έτρεξε» η «Ένωση» για να μετατρέψει το 79-79 (34') σε 94-79 (37') και να κάνει το πρώτο από τα δύο βήματα που απαιτούνται για την πρόκριση στα ημιτελικά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-25, 52-46, 73-72, 102-89

Δείτε στο gallery τα στατιστικά των δύο ομάδων

Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!
Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ θα περιμένει τον Μπερνάρ μέχρι την τελευταία στιγμή