Περιστέρι - Άρης 82-65: Φινάλε με νίκη και τον άφησε εκτός playoffs

Το Περιστέρι επικράτησε 82-65 του Άρη και επικεντρώνεται στα playoffs αφήνοντας εκτός οκτάδας την ομάδα της Θεσσαλονίκης

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου από την έκτη θέση που κατέλαβε στο πρωτάθλημα θα αντιμετωπίσει στην πρώτη φάση των πλέι οφ τον Προμηθέα με μειονέκτημα έδρας, την ώρα που οι Θεσσαλονικείς έμεναν εκτός οκτάδας εξαιτίας της νίκης του Ιωνικού επί του Κολοσσού.

Ο Άρης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και ήταν σε… απόσταση αναπνοής (20-18, στο 10’) στο τέλος του πρώτου 10λεπτου, αξιοποιώντας την αστοχία των γηπεδούχων που είχαν μόλις 6/17 σουτ εντός παιδιάς!

Το ματς είχε ένταση, δύναμη και μονομαχίες των παικτών που κράτησαν τις δυο ομάδες κοντά στο σκορ ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (39-35, στο 20’). Ο Άρης έμεινε κοντά στο σκορ παρότι είχε μόλις 1/10 τρίποντα στο πρώτο μέρος!

Στην επανάληψη, ο Χόρχε Γκουτιέρες μπήκε δυνατά και ‘συνδέθηκε με το καλάθι» δίνοντας αέρα 9 πόντων (48-39 στο 24΄) στην ομάδα του.

Ο Άρης εκεί έχασε την συγκέντρωση του, φάνηκε να μένει και από δυνάμεις και η διαφορά μεγάλωσε (61-44 στο 28’) με τον Τζόρνταν Φορντ να παίρνει την σκυτάλη από τον Χόρχε Γκουτιέρες και να «καθαρίζει την μπουγάδα».

Ο Άρης προσπάθησε να επιστρέψει και μείωσε (61-50) στο τέλος του τρίτου 10λεπτου, αλλά στην τελευταία περίοδο με υψηλό ρυθμό σε άμυνα και επίθεση το Περιστέρι κυριάρχησε απόλυτα και έφτασε σε μια άνετη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας, Λιότσιος, Χριστινάκης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 39-35, 61-50, 82-65.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 11 (3/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Τσαϊρέλης 4, ΜακΛίν 12 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τζόουνς 9 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Μάντζαρης 3 (5 ριμπάουντ), Σκορδίλης 2, Φορντ 12 (3/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Σαλούστρος 7 (1), Τόλα, Καράμπελας 3 (1), Κρόκετ 6, Γκουτιέρεζ 13 (2/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές).

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Χαριτόπουλος 6, Τσάλμερς 6 (3 ασίστ, 4 λάθη), Νετζήπογλου 6 (2/6 δίποντα, 2/5 βολές), Ντραγκίτσεβιτς 6 (7 ριμπάουντ), Λιτλ 17 (3/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/3 βολές), Σταμάτης 2, Σλαφτσάκης 4, Μιλόσεβιτς 14 (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Πετανίδης 1, Καλαϊτζίδης 3 (1/5 σουτ), Γεωργάκης.

Στο Βερολίνο, με στάση Βελιγράδι, θα είναι… ωραία!
Ανοιχτό γάμο στην Πύλο κάνει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον
Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου