Λάρισα-Ηρακλής 80-76: Νίκη παραμονής (videos+photos)

Η Λάρισα επικράτησε 80-76 του Ηρακλή και παρέμεινε στην Basket League

Η Λάρισα Bread Factory θα είναι παρούσα στη Basket League και της επόμενης σεζόν. Παρότι έβλεπε την πλάτη του Ηρακλή για 35 λεπτά και βρέθηκε πίσω ακόμη και με 13, κατάφερε να πάρει τη νίκη που χρειαζόταν με 80-76 και που σε συνδυασμό με την ήττα του Μεσολογγίου Baxi στην Πάτρα, εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή της στην κατηγορία.

Ο Ηρακλής βρέθηκε στο +12 στο 25' όμως στα υπόλοιπα 15 λεπτά, η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου έκανε επιμέρους σκορ 41-25, καθοδηγούμενη από τον Μπράντον Ρας που είχε 23 πόντους με 6/12 τρίποντα που υποστηρίχθηκε από τον Ουέσλι-Λαμάρ Ουόσπαν που είχε 15 πόντους, οχτώ ασίστ και τον Κώστα Παπαδάκη που είχε 12 πόντους και έξι ασίστ αλλά πάνω από όλα το τρίποντο που έκανε το 75-72 στα 48''.

Για τον Ηρακλή που έχασε την ευκαιρία να κάνει το βήμα προς τα πλέι οφ, ο Ντέιβιντ Ίμπανκς είχε 18 πόντους, οχτώ ριμπάουντ, 18 πόντους είχε και ο Ολιβιέρ Χάνλαν ενώ 10 πόντους, πέντε ριμπάουντ, επτά ασίστ και τρία κλεψίματα είχε ο Τζος Χάγκινς.

Έχοντας καλή κυκλοφορία μπάλας, δημιουργία που αποτυπώθηκε σε 12 ασίστ και περιορίζοντας τα λάθη του αφού είχε τέσσερα, ο Ηρακλής που επιπρόσθετα ήταν εύστοχος εντός παιδιάς (57% στα δίποντα και 45% στα τρίποντα) κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο. Μπήκε δυνατά στο παιχνίδι προηγούμενος με 14-7 και έχοντας 4/7 τρίποντα έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 24-15. Ήταν ένα προβάδισμα που επί της ουσίας συντήρησε στη διάρκεια της δεύτερης περιόδου αφού πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 43-33.

Ο Ηρακλής συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο της κατάστασης μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου (39-51) όμως η Λάρισα Bread Factory με τον Μπράντον Ρας «ζεστό» από την περίμετρο -είχε τρία τρίποντα στην τρίτη περίοδο- έκανε ένα σερί 7-0 και μείωσε στους έξι στο 28' (52-58). Στο τέλος της περιόδου η απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων ήταν στους έξι (54-60).

Έχοντας βρει πια ψυχολογία αλλά και κάποια μεγάλα σουτ, οι γηπεδούχοι έγιναν περισσότερο έκαναν μία εξαιρετική τέταρτη περίοδο και έφτασαν στην ανατροπή. Προσπέρασαν για πρώτη φορά μετά το αρχικό 3-0, με τρίποντο του Ρας που έκανε το 68-67 στο 35' και το παιχνίδι πήγε στην κόψη του ξυραφιού αφού μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό υπήρχε ισοπαλία στους 72 πόντους.

Ο Κώστας Παπαδάκης με «μεγάλο» τρίποντο στα 48'' έκανε το 75-72, ο Ίμπανκς αστόχησε και ο Παπαδάκης πήγε στη γραμμή του φάουλ απ' όπου έκανε το 77-72 στα 31''. Ο Χάνλαν δεν βρήκε στόχο από το τρίποντο και με μία βολή του Ουόσπαν έγινε το 78-72. Χάνλαν και Χάγκινς έκαναν το 79-76 στα 7'' αλλά ο Ουάσινγκτον «τελείωσε» την υπόθεση νίκη για τους Θεσσαλούς με μία βολή στα 5''.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 33-44, 54-60, 80-76.

Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!
Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ θα περιμένει τον Μπερνάρ μέχρι την τελευταία στιγμή