Κολοσσός – ΑΕΚ 79-72: Όνομα και πράγμα! Τεράστια νίκη και playoffs (photos+videos)

Ο Κολοσσός... επιβεβαίωσε το όνομα του και με σπουδαία εμφάνιση νίκησε 79-72 την ΑΕΚ, σφραγίζοντας την παρουσία του στην πρώτη οκτάδα της βαθμολογίας.

Τη μεγαλύτερη νίκη της σεζόν πέτυχε η ομάδα της Ρόδου, η οποία εξασφάλισε έτσι την παρουσία της στα playoffs. Οι «θαλασσί» έκαναν ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα προηγήθηκαν 30-10 και μολονότι είδαν την ΑΕΚ να επιστρέφει, έδειξαν «μέταλλο» στο φινάλε και με πρωταγωνιστές του Καντέρ και Ουότσον πέτυχαν το σπουδαίο αυτό αποτέλεσμα.

Από την άλλη, οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν ψυχολογικά ανέτοιμοι κόντρα σε μια «δεμένη» ομάδα, κάτι που φάνηκε στο ξεκίνημα, ενώ δεν μπόρεσαν να «καθαρίσουν» το ματς, όταν επέστρεψαν και πήραν το πάνω χέρι. Πλέον, η «Ένωση» μετά κι από το συγκεκριμένο αποτέλεσμα κινδυνεύει να μείνει στην τέταρτη θέση.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Καντέρ ήταν εξαιρετικός στο ξεκίνημα του αγώνα κι έθεσε στον ρυθμό για τον Κολοσσό, ο οποίος μπήκε με εντυπωσιακό τρόπο στο ματς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 13-0, με τον Τούρκο ψηλό να έχει 7 πόντους, την ώρα που οι «κιτρινόμαυροι» χρειάστηκαν σχεδόν 5 λεπτά για να σημειώσουν το πρώτο τους καλάθι στο ματς.

Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου δεν είχαν ενέργεια και δεν μπόρεσαν να έχουν καλές επιλογές στην επίθεση. Μόνο ο Μέικον ήταν αυτός που είχε μια κάποια συνέπεια, ενώ πολλά ήταν τα προβλήματα και στην άμυνα, κάτι που τιμώρησε ο Κολοσσός, ο οποίος βρέθηκε στο +20 (30-10). Η ΑΕΚ βελτιώθηκε σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού στο δεύτερο δεκάλεπτο κι είναι χαρακτηριστικό ότι με τη σειρά της κράτησε τους γηπεδούχους για ένα πεντάλεπτο δίχως να σκοράρουν.

Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου η «Ένωση» είχε ρίξει τη διαφορά στο μισό (41-31), με τους «θαλασσί» και συνέχισε την αντεπίθεση της και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ανατρέποντας την κατάσταση. Καθοριστική συμβολή σε αυτό είχε ο Λάνγκφορντ, ο οποίος πήρε... φωτιά στην τρίτη περίοδο και με συνεχόμενους πόντους έφερε την ΑΕΚ στο +5 (50-45). Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν πλέον το μομέντουμ, αλλά δεν μπόρεσαν να το εκμεταλλευτούν, λόγω των συνεχόμενων λαθών τους.

Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να «χτίσουν» μεγαλύτερη διαφορά κι ο Κολοσσός ανέτρεψε ξανά την κατάσταση και πήγε στην τελευταία περίοδο, έχοντας το προβάδισμα (58-57). Ο αγώνας ήταν ντέρμπι για... γερά νεύρα με αρκετές ισοπαλίες και συνεχείς εναλλαγές στην πρωτοπορία του σκορ από τις δύο ομάδες.

Τελικά, σε ένα τόσο κλειστό ματς τη διαφορά την έκαναν οι Καντέρ και Ουότσον, οι οποίοι πέτυχαν κρίσιμους πόντους. Ο Αμερικανός γκαρντ με ένα εντυπωσιακό γκολ φάουλ έκανε το 75-70, ενώ ο Τούρκος πήρε ένα καθοριστικό ριμπάουντ και με δύο βολές έκανε το 77-72, στα 30.1''. Η ΑΕΚ έκανε στην επαναφορά μετά από τάιμ άουτ το 16ο λάθος της και κάπου εκεί όλα τελείωσαν για εκείνη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-11, 41-31, 58-57, 79-72.

Δείτε τα στατιστικά των δύο ομάδων στο gallery...

Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση
Γιαννακόπουλος: Mην υπάρξουν αντιδράσεις για τη διαιτησία - Δική μου δουλειά να διασφαλίσω το 50-50
Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τη σημερινή μάχη του Παναθηναϊκού στη Euroleague