Περιστέρι-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 68-74: Ο αρχηγός έσωσε τα προσχήματα (videos+photos)

Με 12 πόντους του Ιωάννη Παπαπέτρου στην τέταρτη περίοδο, ο κάκιστος -για τρία δεκάλεπτα- Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, επέστρεψε από το -12, κέρδισε και έκανε ένα ακόμα βήμα προς την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου στη Basket League.

Τη 14η νίκη του σε 16 αγώνες στη Basket League πέτυχε ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας δύσκολα με 68-74 εκτός έδρας του Περιστερίου.

Οι «πράσινοι» ήταν κάκιστοι σε άμυνα και δημιουργία στο πρώτο ημίχρονο, βρέθηκαν να χάνουν με 12 πόντους στα μέσα της τρίτης περιόδου (55-43), αλλά κάπου εκεί αποφάσισαν να παίξουν άμυνα (δέχθηκαν μόλις 23 πόντους στο δεύτερο μέρος, από τους 45 του πρώτου) και με μπροστάρη τον Ιωάννη Παπαπέτρου που πέτυχε 12 από τους 14 τελευταίους πόντους του Τριφυλλιού έφτασε στην ανατροπή.

Κομβικός ο Κασελάκης

Ο αρχηγός ήταν ο κορυφαίος των «πράσινων» με 17 πόντους συνολικά (3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), με τον Γιώργο Παπαγιάννη να προσφέρει βοήθειες (10 πόντους, 5 ριμπάουντ), αλλά τον Λεωνίδα Κασελάκη να είναι αυτός που μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο και... γύρισε το τσιπάκι με την άμυνα του, αλλά και την ευστοχία του (8 πόντους σε 12 λεπτά με 2/2 τρίποντα και 2/2 βολές).

Στον αντίποδα, για το Περιστέρι που έπαιξε κι αυτό με απουσίες (της τελευταίας στιγμής ο Καράμπελας και κατά τη διάρκεια του ματς του Γκουτιέρες), ήταν εξαιρετικό για τρία δεκάλεπτα (ειδικά στο πρώτο ημίχρονο), έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Πέτεγουεϊ (21 πόντους) και ΜακΛιν (15 πόντους). Ωστόσο, στο τέλος ξέμειναν από δυνάμεις και υποκλίθηκαν στην ποιοτική ανωτερότητα των «πράσινων».

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 45-37, 55-48, 68-74.