ΑΕΚ - Ηρακλής: Το δραματικό φινάλε και ο λυτρωτής Μέικον (videos)

Δείτε όσα συνέβησαν στο φινάλε της αναμέτρησης της ΑΕΚ με τον Ηρακλή στο ΟΑΚΑ για την Basket League

Ματς έπος στο ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ των πολλών προβλημάτων, με τρίποντο του Μέικον 2,1΄΄ πριν το φινάλε της παράτασης να δίνει τη νίκη (100-97) στην «Ένωση» κόντρα στον Ηρακλή.

Εκεί το ματς φάνηκε να γέρνει για τα καλά προς τον Ηρακλή όταν με τρίποντο του Χάγκινς η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρέθηκε στο +4 (77-81, 37′). Ο Λάνγκφορντ με τρίποντο μείωσε σε 83-84 με 39,1» για το τέλος, η ΑΕΚ έβγαλε άμυνα αλλά ο Λοτζέσκι αστόχησε από τη γωνία και ο Ίμπακς κέρδισε φάουλ στο ένα δευτερόλεπτο από το τέλος.

Αντί να χάσει τη δεύτερη βολή όμως και να μην προλάβει η ΑΕΚ να κάνει επίθεση, ο παίκτης του Ηρακλή έχασε την πρώτη, έβαλε τη δεύτερη και η Ένωση μετά το ταίμ άουτ κέρδισε φάουλ πάνω στον Ματσιούλις.

Ο Λιθουανός έβαλε και τις δύο βολές και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Και στην παράταση το ματς παρέμεινε ντέρμπι. Ο Μέικον έκανε το 94-91, ο Χάγκινς με δύο βολές έκανε το 94-95 στα 31» για το τέλος, ο Λάνγκφορντ με γκολ-φάουλ έκανε το 97-95 στα 20,1» και ο Χάγκινς ισοφάρισε σε 97-97 με δύο βολές 17,6» για το τέλος.

Ο Παπαθεοδώρου έδωσε την μπάλα στον Μέικον και την τελευταία επίθεση και ο Αμερικανός ευστόχησε σε τρίποντο δύο δευτερόλεπτα για τη λήξη, δίνοντας μια απίστευτη νίκη στην ομάδα του.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον
Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague
Δ. Γιαννακόπουλος: Επέστρεψε στο ΟΑΚΑ και γνώρισε την αποθέωση!