Basket League: Η βαθμολογία μετά τα ματς της Κυριακής (14/03) - Όσα συνέβησαν στους αγώνες

Δείτε όσα συνέβησαν στους αγώνες της Κυριακής (14/03) για την Basket League

Το Λαύριο νίκησε το Περιστέρι για δεύτερη φορά την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο. Ο Χρήστος Σερέλης είδε πέντε παίκτες του να σημειώνουν διψήφιο νούμερο πόντων για το 88-71 επί των «κυανοκίτρινων», στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Basket League.

Xάρη στη 14η νίκη του σε 17 αγώνες, το Λαύριο έφτασε τους 30 βαθμούς, βρίσκεται προσωρινά στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά ουσιαστικά απόψε «κλείδωσε» μια θέση στην πρώτη τετράδα της κανονικής περιόδου. Πρώτος σκόρερ των νικητών αναδείχτηκε ο Βασίλης Μουράτος με 17 πόντους, 9 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Από το Περιστέρι, ο Τεράν Πέτεγουεϊ σημείωσε 16 πόντους. Οι «κυανοκίτρινοι» που δεν είχαν τους Τζέι Κρόκετ και Τζέιμς Γούνταρντ μετρούν 26 βαθμούς με 9 νίκες - 8 ήττες.

Mε το κουαρτέτο των Αμερικανών της, η Λάρισα πήρε μια πολύτιμη νίκη, στην προσπάθεια για παραμονή, επικρατώντας, με 82-73, του Κολοσσού Ρόδου, στο κλειστό της Νεάπολης. Ο Κεν Μπράουν πέτυχε 18 πόντους, ο Τζέρι Σμιθ 16, ο Ντεβόν Ουάσινγκτον 14 και 13 ο Μπράντον Ρας. Με εξαίρεσε ένα εξάλεπτο στην 3η περίοδο, οι Θεσσαλοί ήταν ανώτεροι από τους Ροδίτες πανηγυρίζοντας την 5η νίκη τους σε 17 αγώνες. Στον αντίποδα, ο Κολοσσός συμβιβάστηκε με την 8η εκτός έδρας ήττα του και 11η σε 17 ματς στην Basket League την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Με εφαλτήριο την αποτελεσματικότητά από τα 6.75, ο Ηρακλής απλοποίησε την κατάσταση στο Ιβανώφειο, για τη 17η αγωνιστική της Basket League, απέναντι στο μαχητικό Μεσολόγγι. Ο «Γηραιός» νίκησε με 100-78 και έφτασε στην 7η νίκη του στο πρωτάθλημα και 4η εντός έδρας. Τέταρτη συνεχή ήττα, αντίθετα, υπέστη το σύνολο του Ντίνου Καλαμπάκου και 13η συνολικά, έως τώρα, στη σεζόν, η οποία το κρατά στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Οι «κυανόλεκοι» ολοκλήρωσαν το ματς με 12/24 τρίποντα (9/12 στο πρώτο μέρος) και υπερείχαν στη ρακέτα (39 με 32 τα ριμπάουντ), έχοντας κορυφαίους τους Ολιβιέ Χάνλαν (26π., 8 ριμπ., 4 ασ.), Τζος Χέιγκινς (21π. με 5/6 τρίποντα, 8 ασ.), Ντέιβιντ Ιμπακς (19π.), Βασίλη Καββαδά (15π., 14 ριμπ.). Πάλεψε περισσότερο για το Μεσολόγγι, το οποίο... επένδυσε, επίσης, αρκετά στο τρίπονο (12/30), ο Τόντρικ Γκότσερ (26π., με 5/8 τρίποντα).

Δείτε τη βαθμολογία της Basket League καθώς και την επόμενη αγωνιστική

Formula 1: «Άπιαστος» και πάλι ο Φερστάπεν! Άνετη νίκη και στο Sprint στο Grand Prix στο Μαϊάμι
Ρεάλ Μαδρίτης: Θέμα χρόνου η μαθηματική στέψη της στη LaLiga
Premier League: Με «τριάρα» συνεχίζει πρώτη η Άρσεναλ, νίκη «ανάσα» για τη Νότιγχαμ
Γιάννης Αντετοκούνμπο: «Ακόμα δεν μπορώ να τρέξω! Θα μου πάρει καιρό στο επίπεδο που θέλω»