Κολοσσός-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 82-95: Τρίποντη «ραψωδία» με... αρχηγική επιστροφή (videos+photos)

Με 20 πόντους του Ιωάννη Παπαπέτρου, που επέστρεψε στη δράση και 66% στο τρίποντο, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε 95-82 του Κολοσσού στη Ρόδο, παίζοντας σοβαρό μπάσκετ μόνο για μία περίοδο.

Η τρίποντη... ραψωδία του Παναθηναϊκού και το εκρηκτικό δεύτερο δεκάλεπτο (14-34) ήταν αρκετά για τους «πράσινους» για να πάρουν τη νίκη (95-82) στη Ρόδο επί του Κολοσσού, χωρίς να φορτσάρουν ιδιαίτερα.

Στα θετικά η επιστροφή του αρχηγού Ιωάννη Παπαπέτρου, που μέτρησε 20 πόντους με 4/6 τρίποντα, η θετική εικόνα του Μακ (9 πόντους και 8 ασίστ) και το γεγονός ότι ο Μπρέι κολλάει όλο και περισσότερο με τους συμπαίκτες του (8 πόντους με 2/3 τρίποντα και 6 ασίστ). Συνολικά ο Παναθηναϊκός είχε 16 στα 24 τρίποντα (66%) με τον Ουάιτ να έχει το απόλυτο με 4/4.

Στον αντίποδα, εξαιρετικός ήταν ξανά ο Κερέμ Καντέρ με 20 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Άρτις πρόσθεσε άλλους 20, έχοντας και 9 ασίστ, αλλά μέτρησε και 8 λάθη.

Η διακύμανση του αγώνα

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε με χαλαρή άμυνα, με αποτέλεσμα ο Κολοσσός, έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Άρτις και Καντέρ, να πάρει το προβάδισμα στο τέλος της περιόδου με 22-18 πριν το buzzer beater του Όγκαστ για το 22-20.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εκρηκτικό, με τους παίκτες του Όντεντ Κάτας να κάνουν ό,τι θέλου σε άμυνα και επίθεση. Ο Παναθηναϊκός πέτυχε 34 πόντους και δέχθηκε μόλις 14. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Κολοσσός πέτυχε το πρώτο καλάθι εντός πεδιάς μετά από 6 λεπτά, καθώς είχε σκοράρει μόνο δύο βολές σε αυτό το διάστημα.

Οι «πράσινοι» ήταν τρομεροί στο πρώτο ημίχρονο έξω από τα 6.75μ με 10/13 τρίποντα (3/3 ο Ουάιτ, 2/2 ο Παπαπέτρου, 2/3 ο Σαντ Ρος και από ένα εύστοχο, Μπρέι, Μποχωρίδης και Κασελάκης).

Το τρίτο δεκάλεπτο ωστόσο ήταν παρόμοιο με το πρώτο, με τον Παναθηναϊκό να χαλαρώνει στην άμυνα και τους Άρτις και Καντέρ να του δημιουργούν προβλήματα και να ρίχνουν τη διαφορά σε επίπεδο 10 πόντων.

Οι «πράσινοι» δεν ανησύχησαν ποτέ ουσιαστικά, καθώς και στο 4ο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε μέχρι τους 7 πόντους. Με τον Παπαπέτρου να «χτυπάει» σε σημεία που ο Κολοσσός προσπαθούσε να δώσει ενδιαφέρον στο ματς, ο Πρωταθλητής ήλεγχε τον αγώνα και έφτασε σχετικά εύκολα στη νίκη με 95-82, παίζοντας ωστόσο μόνο για ένα δεκάλεπτο (το δεύτερο) σοβαρά.