ΑΕΚ – Μεσολόγγι 98-76: «Σαρωτική» μετά την αποχή!

Μετά από μια δύσκολη περίοδο λόγω κρουσμάτων, η ΑΕΚ ξέσπασε στο Μεσολόγγι και πήρε μια εμφατική νίκη (98-76), η οποία θα την βοηθήσει ψυχολογικά ενόψει της δύσκολης συνέχειας σε πρωτάθλημα και BCL.

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν να δώσουν επίσημο ματς από τις 10 Φεβρουαρίου, αφού «χτυπήθηκαν» από κορονοϊό, ενώ για ακόμα ένα ματς είχαν αρκετές απουσίες (Μορέιρα, Γιάνκοβιτς, Ζήσης, Γκίκας). Στην επιστροφή της στη δράση, η «Ένωση» ισοπέδωσε το Μεσολόγγι και μπήκα δυνατά σε μια δύσκολη περίοδο που θα περιλαμβάνει συνεχόμενα ματς.

Το Μεσολόγγι ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι κι αιφνιδίασε την ΑΕΚ, η οποία έδειχνε φανερά επηρεασμένη από την αποχή. Οι παίκτες του Καλαμπάκου εκμεταλλεύτηκαν κάθε αδυναμία των γηπεδούχων και «χτύπησαν» στο τρανζίσιον, για να βρεθούν στο +9 (12-3 στο 4'). Σταδιακά, όμως, η «Ένωση» διόρθωσε τις επιστροφές της στην άμυνα και παράλληλα βρήκε λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα να πάρει τον έλεγχο του αγώνα.

Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου άρχισαν να τιμωρούν την άμυνα ζώνης που έπαιξε το Μεσολόγγι και βρήκαν ρυθμό. Κάπως έτσι, μολονότι, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να προβάλουν αντίσταση, σταδιακά άρχισαν να χάνουν την επαφή με το σκορ. Η ΑΕΚ μέτρησε 8/14 τρίποντα στο πρώτο μέρος και προηγήθηκε ακόμα και με 13 πόντους (47-34).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν να είναι άκρως αποτελεσματικοί στην επίθεση, έχοντας πρωτοστάτη τον Ντάριλ Μέικον. Πέρα από τον Αμερικανό γκαρντ, πάντως, η «Ένωση» είχε αρκετούς ακόμα πρωταγωνιστές κι επιβεβαίωσε την ανωτερότητα της στο παρκέ, μετατρέποντας τον αγώνα σε τυπική διαδικασία. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι μέχρι το τέλος, με τη διαφορά να φτάνει στο +30 (93-63), ενώ η «100άρα» χάθηκε για ένα καλάθι.

Δείτε στο gallery τα στατιστικά των δύο ομάδων...

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ