Μεσολόγγι - Περιστέρι 63-70: Επική ανατροπή στο ντεμπούτο του Μανωλόπουλου

Για τρεις περιόδους το Μεσολόγγι είχε το προβάδισμα αλλά το Περιστέρι με επιμέρους σκορ 25-9 πήρε τη νίκη (63-70) εκτός έδρας

Πραγματοποιώντας επική ανατροπή το Περιστέρι πέρασε νικηφόρα (70-63) από το Αγρίνιο κερδίζοντας το Μεσολόγγι, το οποίο για 30 λεπτά είχε κυριαρχήσει πλήρως στο παρκέ!

Ο Σωτήρης Μανωλόπουλος στο «ντεμπούτο» του στον πάγκο των «κυανοκιτρίνων» είδε τους παίκτες του στο πρώτο ημίχρονο να παρακολουθούν τον Γιάννη Σαχπατζίδη να κάνει ότι θέλει στο «ζωγραφιστό» φτάνοντας στους 16 πόντους με 7/7 δίποντα σε 8.57 λεπτά συμμετοχής!

Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Τόντρικ Γκότσερ με 9 πόντους και μετά το πρώτο ισορροπημένο 10λεπτο (19-15), οι γηπεδούχοι πάτησαν… γκάζι και με εξαιρετικές επιλογές επιθετικά βρέθηκαν στο +15 (39-24 στο 17.30’’). Από εκεί και πέρα δεν αγωνίστηκε για το Μεσολόγγι ο Ντεβόντε Γκριν.

Την ίδια στιγμή το Περιστέρι είχε μόλις 6 ασίστ έναντι 15 των γηπεδούχων και 12 λάθη έναντι 6 του Μεσολογγίου. Κάπως έτσι εξηγείται και το +13 (45-32) για τους γηπεδούχους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, καθώς οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου συνέχισαν να σκοράρουν με τον Σαχπατζίδη στο «ζωγραφιστό», αλλά και τον Γκότσερ από την περιφέρεια με αποτέλεμα η διαφορά να φτάσει στο +18 (52-34 στο 25’) με καλάθι του Κέβιν Λάνγκφορντ.

Εκεί, ο Σωτήρης Μανωλόπουλος εμπιστεύτηκε τον Γιάννη Μπουρούση στην ρακέτα, ο οποίος προσέφερε εξαιρετική δημιουργία και ηρεμία στο παιχνίδι της ομάδας από την ρακέτα προς την περιφέρεια και αξιοποιήθηκε με αυτό τον τρόπο ο Τζέιμς Γούνταρντ, ο οποίος με 6/7 τρίποντα έφερε την ολική ανατροπή.

Αρχικά δυο τρίποντα του Γούνταρντ, δυο βολές του Γιάννη Μπουρούση και ένα τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη έκλεισαν την διαφορά στο -9 (54-45 στο 30’). Και στην τελευταία περίοδο Γούνταρντ και Μπουρούσης από την περιφέρεια μείωσαν σε 56-51 (στο 32’) και στο 35’ με νέο τρίποντο το Γούνταρντ φέρνει τον αγώνα στα ίσια (58-58).

Ο Γιάννης Μπουρούσης ως πλέι μέικερ ρακέτας μοίρασε την μπάλα και οι Γούνταρντ, Σαλούστρος με καλάθια έδωσαν αέρα 7 πόντων (60-67 στο 38.30’’) στο Περιστέρι το οποίο με το εκπληκτικό επιμέρους σκορ 9-25 έφτασε σε μια μεγάλη νίκη…

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Συμεωνίδης, Πουρσανίδης K.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 45-32, 54-45, 63-70.

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος): Λόρενς 3, Γκότσερ 11 (3/13 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντέιβις 5, Γράβας 6, Πουαριέ 2, Λάνγκφορντ 6, Χονδρογιάννης, Ναούμης 3, Σαχπατζίδης 20 (8/9 δίποντα, 4/7 βολές, 3 ριμπάουντ), Μοτσενίγκος 2, Χατζηνικόλας 5, Σταματογιάννης

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 8, Βασιλόπουλος 6, ΜακΛίν 6, Τζόουνς 6 (3/5 σουτ), Γκουτιέρεζ, Σκορδίλης 5, Γούνταρντ 20 (6/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μπουρούσης 5, Σαλούστρος 6, Καράμπελας, Κρόκετ 2, Μάντζαρης 6 (2/4 τρίποντα).