ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 76-56: Αυτή τη φορά τον ισοπέδωσε! (photos)

Η ΑΕΚ ήταν «σαρωτική» και «πάτησε» (76-56) τον ΠΑΟΚ, στην επανάληψη του αγώνα για την 6η αγωνιστικής της Basket League.

Μετά από την απόφαση του αθλητικού δικαστή να επαναληφθεί η αναμέτρηση που είχε διεξαχθεί στις 5 Δεκεμβρίου, όπου οι «κιτρινόμαυροι» είχαν νικήσει 85-84, στην «Ένωση» είχαν κυκλώσει το συγκεκριμένο ματς. Κι αυτό φάνηκε και στο παρκέ! Το μάτι των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου γυάλιζε και μετέτρεψαν σε... πάρτι ένα ματς που θεωρητικά ήταν ντέρμπι. Άλλωστε, το εντυπωσιακό ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο μιλάει από μόνο του.

Οι γηπεδούχοι «έπνιξαν» με την άμυνα τους τον αντίπαλο τους κι είχαν σταθερά μια διαφορά που κυμαινόταν στους 20 πόντους, για να ισοφαρίσουν τη μεγαλύτερη σε έκταση επικράτηση τους επί του ΠΑΟΚ τα χρόνια του επαγγελματικού πρωταθλήματος. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» από την άλλη εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων κι ουσιαστικά δεν μπήκε ποτέ στο κλίμα του αγώνα. Ως εκ τούτου γνώρισε τη συντριβή από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν με το μαχαίρι στα δόντια.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ΑΕΚ έκανε ένα τρομερό ξεκίνημα στο ματς, μέτρησε 9/13 σουτ, αλλά κυρίως ήταν εντυπωσιακή στην άμυνα, αναγκάζοντας τον ΠΑΟΚ να αρχίσει με 1/11 σουτ. Ως εκ τούτου, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 22-2(!) κι έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 26-6.

Ο Άρης Λυκογιάννης έκανε διαρκώς αλλαγές σε πρόσωπα και σχήματα, αλλά οι «κιτρινόμαυροι» είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και διατηρούσαν μια διαφορά ασφαλείας, η οποία έφτασε στο 22 (38-16 στο 16').

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν, έχοντας το πόδι πατημένο στο γκάζι και δεν πτοήθηκαν ούτε από την αποβολή του Ηλία Παπαθεοδώρου με δύο τεχνικές ποινές. Λίγο πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν 61-37!

Όπως είναι φυσικό ο ρυθμός χάλασε κάπως στην τελευταία περίοδο, αλλά αυτό δεν εμπόδισε την ΑΕΚ να φτάσει τη διαφορά στο +27 (76-49).

Τα δεκάλεπτα: 26-6, 44-27, 61-39, 76-56

Δείτε τα στατιστικά των δύο ομάδων στο gallery...

Παναθηναϊκός AKTOR: Ο σχολιαστής της EuroLeague αποθεώνει το ΟΑΚΑ - «Έτρεμα από αδρεναλίνη»
ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: Δείπνο συσπείρωσης από τον Λουτσέσκου πριν το μεγάλο ντέρμπι τίτλου
NBA: Πάσχει από παράλυση Bell ο Τζοέλ Εμπίντ