Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-ΑΕΚ 80-75: Αφεντικό σε ΟΑΚΑ και πρωτάθλημα (videos)

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-ΑΕΚ: Έστω και καθυστερημένα ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση και πήρε μια μεγάλη νίκη κόντρα στην ΑΕΚ σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι

Μεγάλος νικητής στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ και του πρωταθλήματος αναδείχθηκε ο Παναθηναϊκός. Οι "πράσινοι" απέδειξαν ότι και στη δύσκολη στιγμή τους είναι η ομάδα που έχει τα ηνία και κατάφερε να πάρει την νίκη κόντρα στην ΑΕΚ με 80-75 παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Γιώργος Παπαγιάννης με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ, Ντίνος Μήτογλου με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Νεμάνια Νέντοβιτς που τελείωσε το ματς με 19 πόντους. Καλύτερος για την ΑΕΚ και πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Μορέιρα που είχε 21 πόντους.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς μπήκε.... ορεξάτος στο παρκέ και ο Παναθηναϊκός με δύο συνεχόμενα τρίποντα πήρε προβάδισμα με 6-2. Στο πλευρό του Σέρβου και ο Γιώργος Παπαγιάννης που ήταν και πάλι πάρα πολύ καλός (10-4) με τον Νέντοβιτς να βρίσκει και πάλι τον δρόμο για το καλάθι από τα 6.75 και να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του με 13-6, μετά από 4 λεπτά αγώνα. Η ΑΕΚ βρήκε απάντηση στο επιθετικό της πρόβλημα δια χειρός Λάνγκφορντ (5 συνεχόμενους πόντους), αλλά ο Νέντοβιτς και πάλι με σουτ τριών πόντων έκανε το 16-11 στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Λάνγκφορντ ήταν σε πολύ καλό βράδυ, η ΑΕΚ περνούσε συνεχώς την μπάλα στο "ζωγραφιστό", ο Μορέιρα έκανε ζημιά στον Παναθηναϊκό και λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου η διαφορά ήταν στον πόντο, 19-18. Οι "πράσινοι" όμως αντέδρασαν με γρήγορο 5-0 και "έκλεισαν" το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 24-18. Το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου ανήκε αποκλειστικά στην ΑΕΚ.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου μπήκε στο παρκέ αποφασισμένη να επιβάλλει τον ρυθμό της και τα κατάφερε. Οι "κιτρινόμαυροι" έπαιξαν πολύ καλή άμυνα, βρήκαν εύκολους πόντους στην επίθεση, βρήκαν ανοιχτά σουτ και "έτρεξαν" σερί 0-11, παίρνοντας τα ηνία του αγώνα με σκορ 24-29 (13'). Ο Χαραλαμπίδης αποφάσισε να επαναφέρει στο παρκέ το αρχικό του σχήμα και ο Παναθηναϊκός πήρα τα... πάνω του. Στο 16΄ το σκορ ήταν 31-34 και στα επόμενα 4 λεπτά οι γηπεδούχοι "έχτισαν" το δικό τους σερί. Με πολύ δυνατή άμυνα και εξαιρετικούς τους Νέντοβιτς, Παπαγιάννη και Κασελάκη ο Παναθηναϊκός έκανε επιμέρους σκορ 12-3 και πήγε στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ με 43-37.

Άμυνες.... περίπατο

Τα πρώτα πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου ήταν... φωτιά με τις άμυνες να πηγαίνουν περίπατο. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με δύο γκολ-φάουλ και ένα τρίποντο του Νέντοβιτς και την ίδια ώρα η ΑΕΚ με δύο τρίποντα του Μασιούλις και ένα του Γκίκα κατάφερε να μειώσει και πάλι στον πόντο, 54-53. Ο Γκίκας ήταν ο παίκτης που κράταγε ζωντανή την ΑΕΚ και ο Μορέιρα εκείνος που της έδωσε το προβάδισμα με 57-58, 3:30 πριν το τέλος της περιόδου. Ο Ρος, όμως, πριν περάσει στον πάγκο για να πατήσει παρκέ ο Μποχωρίδης, με τρίποντο έκανε το 60-58 και ο Κασελάκης ήταν ο παίκτης "κλειδί" για το 67-62 που ήταν το σκορ της περιόδου.

Καλύτερος και πιο... ψύχραιμος

Το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ήταν εξαιρετικό. Μεγάλες επιθέσεις, μεγάλες άμυνες, με τον Ντίνο Μήτογλου να είναι ο πρωταγωνιστής. Ο Λανγκφορντ επιχείρησε να πάρει την ομάδα στις πλάτες του και μείωσε σε 69-67, αλλά ο Μήτογλου (που ήταν σε πολύ καλό βράδυ) 5 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα με 5 δικούς του πόντους έδωσε στον Παναθηναϊκό προβάδισμα 7 πόντων, 74-67. Η διαφορά έφτασε και τους 11 πόντους, 78-67, αλλά η ΑΕΚ συνέχιζε να είναι "ζωντανή" κυρίως λόγω των εμπνεύσεων του Κιθ Λάνγκφορντ. με 4 πόντους του Αμερικάνου η ΑΕΚ μείωσε σε 78-73, 2:14 πριν το τέλος και έδωσε άλλη... ζωντάνια στη συνέχεια του αγώνα. Η ΑΕΚ πάλεψε να το γυρίσει και παρά τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ του Παναθηναϊκού δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή με τον Παναθηναϊκό να παίρνει την νίκη με 80-75.