Μεσολόγγι-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 66-73: Με την ψυχή στο στόμα οι "πράσινοι"

Μεσολόγγι-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: Ο Παναθηναϊκός έπαιξε με τη... φωτιά καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα (αφού δεν ξέφυγε ποτέ με διαφορά ασφαλείας), στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά αλλά στο τέλος οι πρωταθλητές δεν... κάηκαν.

Με τα χίλια ζόρια πέρασε από το Αγρίνιο ο Παναθηναϊκός, 66-73, με τους "πράσινους" να τα... χρειάζονται για να πάρουν την νίκη κόντρα στο Μεσολόγγι με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να "καθαρίζει" στο τέλος.

Το Μεσολόγγι πραγματοποιώντας μια πολύ καλή εμφάνιση και εκμεταλλευόμενο στο έπακρο την κούραση του Παναθηναϊκού, τις ελλείψεις του, αλλά και την πνευματική του ανακολουθία, έβαλε δύσκολα στους "πράσινους" αλλά ο Παναθηναϊκός πέτυχε τον στόχο του. Οι "πράσινοι" επικράτησαν με 73-66 με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να "μιλάει" στο κρίσιμα και να τελειώνει τον αγώνα με 19 πόντους.

Ο Γιώργος Βόβορας ήθελε να δει από τους παίκτες του να αντιμετωπίζουν σοβαρά την αναμέτρηση με το Μεσολόγγι και παράλληλα να κάνει και συντήρηση... δυνάμεων. Και το πρώτο μέρος ο Έλληνας τεχνικός θα μπορούσε να είναι ικανοποιημένος σε γενικές γραμμές από την εικόνα των παικτών του. Αν εξαιρεθεί το πρώτο τρίλεπτο της αναμέτρησης όπου οι γηπεδούχοι με 5 πόντους του Φέργκιουσον προηγήθηκαν με 7-2 ο Παναθηναϊκός επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό του και δεν αντιμετώπισε προβλήματα. Ο Μήτογλου ήταν σε καλό... φεγγάρι, οι "πράσινοι" έβγαζαν άμυνα, ο Παπαπέτρου σκόραρε με... σωστό τρόπο και το δεκάλεπτο "έκλεισε" με σκορ 12-19 για τον Παναθηναϊκό.

Ο Γιώργος Βόβορας ήθελε να μοιράσει τον χρόνο (βάζοντας στο παιχνίδι και τους Δίπλατο και Περσίδη) και στο 13' η διαφορά είχε πάει στους 12 πόντους, 12-24. Στην δεύτερη περίοδο ο Ιωάννης Παπαπέτρου είχε αναλάβει να... οδηγήσει τους "πράσινους", τη στιγμή που ο Παπαγιάννης για μία ακόμα φορά ήταν πολύ σοβαρός. Στα τελευταία πέντε λεπτά του ημιχρόνου το Μεσολόγγι προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τη χαλάρωση των "πράσινων", έριξε την διαφορά στους 8 πόντους με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 28-37.

Η επιστροφή του Μεσολογγίου

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός έπαιζε με το μυαλό του να είναι στο Τελ Αβίβ. Οι "πράσινοι" δεν έδειχναν να είναι διατεθειμένοι να πατήσουν το πόδι τους στο γκάζι, αλλά και οι παίκτες του Καλαμπάκου δεν έδειχναν ικανοί να ρίξουν την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους και να γίνουν απειλητικοί. Λίγο πριν το τέλος της περιόδου, ,με την τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Λευτέρης Μποχωρίδης οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 47-53, με τον Ρος να κάνει το 47-55 με τη λήξη.

Στην τέταρτη περίοδο το Μεσολόγγι επέστρεψε. Και όχι μόνο επέστρεψε, αλλά και απειλητικό έγινε και μπροστά πέρασε. Οι παίκτες του Καλαμπάκου εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την έλλειψη συγκέντρωσης των παικτών του Παναθηναϊκού και πέρασαν μπροστά με 62-61, 4:46 πριν το τέλος του αγώνα. Ειναι χαρακτηριστικό ότι ο Παναθηναϊκός έχει μείνει ζωρίς σκορ για 3.20 λεπτά, αλλά ο Μποχωρίδης με μεγάλο τρίποντο έκανε το 62-64. Ακολούθησαν πέντε σερί πόντους από τον Παπαπέτρου οι οποίοι και "κλείδωσαν" την νίκη για τον Παναθηναϊκό.

Δεκάλεπτα: 12-19, 28-37, 47-55, 66-73

Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι