Ιωνικός-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 53-79: Χαλάρωμα στην Νίκαια (videos+photos)

Ο Παναθηναϊκός πέρασε ένα εύκολο απόγευμα στην Νίκαια, επικρατώντας με 79-53, με τον Γιώργο Βόβορα να περιμένει να μάθει τα νεότερα για τον τραυματισμό του Ζακ Όγκαστ

Ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στον αγώνα της Νίκαιας με τον Ιωνικό, επικρατώντας με 73-59 και κάνοντας το 4-0 στο πρωτάθλημα. Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκός ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 18 πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους 15 είχε ο Σμιθ. Άτυχος της βραδιάς ο Ζακ Όγκαστ ο οποίος τραυματίστηκε και αποχώρησε και πλέον περιμένει τα νεότερα από το ιατρικό επιτελείο της ομάδας.

Πολύ κακό το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού με τον Ιωνικό να του βάζει... δύσκολα και να εκμεταλλεύεται στο έπακρο την νωθρότητα του. Οι γηπεδούχοι στα πρώτα δυόμιση λεπτά προηγήθηκαν με 7-0, με τους παίκτες του Βόβορα να μην έχουν μπει στο παιχνίδι και τον Έλληνα τεχνικό να καλεί άμεσα σε τάιμ άουτ. Οι φωνές του προπονητή φάνηκε να πιάνουν μιας και με το που άρχισε το παιχνίδι ο Ουάιτ κάρφωσε και οι "πράσινοι" έτρεξαν σερί 014 παίρνοντας το προβάδισμα με 14-7 και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 14-21, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νεμάνια Νέντοβιτς.

Μετά το προβάδισμα του Παναθηναϊκού ήταν φανερό ότι ο Ιωνικός δεν μπορούσε να αντιδράσει με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να έχει πλήρως τον έλεγχο του αγώνα. Παρ' όλα αυτά στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι, εκμεταλλεύτηκαν τις πολλές αλλαγές στην πεντάδα του "τριφυλλιού" και την επιθετική δυστοκία των φιλοξενούμενων και έφεραν το ματς στο... σουτ, 23-25.

Στα επόμενα πέντε λεπτά όμως και με τον Νέντοβιτς "καυτό" ο Παναθηναϊκός επέβαλε και πάλι τον ρυθμό του και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 28-40.

Τίτλοι τέλους από... νωρίς

Στο δεύτερο ημίχρονο από πλευράς Ιωνικού ο Φιτζπάτρικ μπήκε πολύ καλά στο ματς και βοήθησε πολύ την ομάδα του Αγγέλου και στην άμυνα και στην επίθεση. Με πολύ καλές άμυνες πάνω στον Παπαγιάννη αλλά και συνεχόμενους πόντους, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά ο Παναθηναϊκός με καλάθι του Κασελάκη στο πεντάλεπτο έφτασαν την διαφορά στην μεγαλύτερη τιμή της, το +17, 30-47.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε κανένα πρόβλημα στο επόμενο πεντάλεπτο. Έπαιξε άμυνα, πήρε ριμπάουντ, έτρεξε στον αιφνιδιασμό και με τρίποντο του Μακ, 30 έφτασε την διαφορά στους 19 πόντους, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 41-60. Το παιχνίδι ουσιαστικά είχε τελειώσει με τον Ιωνικό να μην μπορεί να κάνει το κάτι παραπάνω και με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στην νίκη με σκορ 79-53.

Δεκάλεπτα: 14-21, 28-40, 41-60, 53-79