Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ - Κολοσσός Ρόδου 90-67: Κέρδισε και... συνεχίζει! (videos+photos)

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μετά την δύσκολη "διαβολοβδομάδα" επικράτησε του Κολοσσού με 90-67 και πλέον στρέφει την προσοχή του στην αναμέτρηση με την Μπάγερν Μονάχου

Σε κάποια σημεία του αγώνα ο Κολοσσός Ρόδου φάνηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστικός, έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό αλλά το ταμείο ήταν θετικό για τους "πράσινους". Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα επικράτησε αυτής του Ηλία Καντζούρη με 90-67 και έφτιαξε λίγο την ψυχολογία της έπειτα από όλα όσα είχαν προηγηθεί στα παιχνίδια της Euroleague.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι με τον Γιώργο Καλαϊτζάκη στην πεντάδα του και τον Μπεν Μπέντιλ, με τον Γιώργο Βόβορα να θέλει να δει τους παίκτες του να "καθαρίζουν" γρήγορα-γρήγορα την αναμέτρηση. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μετά το νωθρό του ξεκίνημα δεν αντιμετώπισε προβλήματα. Έπαιξε καλή άμυνα, με τον Κολοσσό να σκοράρει με το... σταγονόμετρο και στην επίθεση χάρις στην ευστοχία του Παπαπέτρου από τα 6.75 αλλά και του Γιώργου Παπαγιάννη από τα 6 μέτρα πήρε προβάδισμα στο σκορ με 17-4. Οι φιλοξενούμενοι δεν έμοιαζαν να έχουν λύσεις στην επίθεση και με την λήξη της πρώτης περιόδου το σκορ είχε γίνει 23-12.

Σόου Νέντοβιτς

Στην δεύτερη περίοδο δεν άλλαξαν πολλά, με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να είναι ο άνθρωπος που το πήρε πάνω του για να κρατήσει το ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Ο Σέρβος "σκότωσε" τους Ροδίτες με κάθε τρόπο και είναι χαρακτηριστικό πως στα 7:53 που αγωνίστηκε πρόλαβε να σκοράρει 16 πόντους με 4/5 τρίποντα, 1/1 δίποντα, 2/2 βολές. Ο Σέρβος ήταν ο λόγος που ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε την παραμικρή απειλή από τους Ροδίτες και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 44-30.

Έδωσε δικαιώματα ο Παναθηναϊκός

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ κακός, δίνοντας δικαιώματα. Δικαιώματα στους Ροδίτες να επιστρέψουν και να πιστέψουν πως έχουν ελπίδες. Έστω και λίγες. Επιθετικά οι "πράσινοι" έπαιζαν χωρίς μυαλό την στιγμή που οι φιλοξενούμενοι πήγαιναν σε πολύ πιο ορθολογικές επιθέσεις με τους Άντριτς και Αρτίς. Οι Ροδίτες 3.3ο πριν το τέλος μείωσανβ σε 54-47, και κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός... ψιλοξύπνησε. Σερί γρήγορο 7-0 και 61-47 μέσα στα επόμενα 60 δευτερόλεπτα. Επιμέρους 11-3 στα τελευταία λεπτά και το δεκάλεπτο "έκλεισε" με 65-60 (σκορ τρίτης περιόδου 21-20).

Αυτό θεωρητικά ήταν και το... τέλος για τον Κολοσσό, αφού από το σημείο εκείνο και έπειτα οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν δυνάμεις για να επιστρέψουν. Ο Καλαϊτζάκης έκανε πολύ καλό παιχνίδι για την ομάδα του (ξεκινώντας από την πιεστική του άμυνα), ο Βόβορας έριξε και τον Βουγιούκα στο παιχνίδι και 5 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα το σκορ ήταν 74-53 για τους "πράσινους".

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 44-30, 65-50, 90-67.

Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ