Ηρακλής - Κολοσσός Ρόδου 66-65: Πήρε το «ντέρμπι» (videos+photos)

O Κολοσσός είχε την ευκαιρία του να πάρει μεγάλη νίκη στο Ιβανώφειο αλλά ο Άρτις αστόχησε στο φινάλε και ο Ηρακλής επικράτησε 66-65 των Ροδιτών σε εξ αναβολής αγώνα για την Basket League

Το παιχνίδι στο Ιβανώφειο είχε νικητή τον Ηρακλή (66-65)και... πρωταγωνιστή τον Κολοσσό. Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν δύσκολα στους γηπεδούχους και το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με αρκετές διακυμάνσεις.

Η κόντρα την τρίτη περίοδο ήταν μια ανέλπιστη εξέλιξη για τον Ηρακλή απέναντι στον Κολοσσό, αφού στο πρώτο κομμάτι του αγώνα έδειξε ότι μπορεί να αποσπάσει διαφορά ασφαλείας και να φτάσει σε νίκη. Οι ροδίτες χάρη στον Θόδωρο Ζάρα και την εκτελεστική του δεινότητα μείωσαν στο πόντο, έσφιξαν τη θηλιά στο λαιμό των γηπεδούχων που έκαναν τέσσερα λεπτά και 35 δευτερόλεπτα για να βρουν πόντο. Το 48-47 έβαλε σε μπελάδες τον Ζιάγκο, έβαλε κι αυτός τις φωνές, αλλά, όχι ότι προέκυψε σπουδαία διαφορά. Δεν άλλαξε άρδην η ροή, ο Βεργίνης προσπάθησε να τα αλλάξει όλα, ο Ηρακλής δεν –τελικώς- δεν απομακρύνθηκε.

Όλα κρίθηκαν στα φάουλ και στα τελευταία λεπτά: Ο Αντριτς αποχώρησε με «πέντε» στο τέλος της τρίτης περιόδου, ο Ζάρας φορτώθηκε με τέσσερα νωρίς, ο Κολοσσός έχανε τα δύο σημαντικότερα όπλα του. Ο Ηρακλής ωστόσο δεν βρήκε λύσεις στην περιφερειακή άμυνα κι αυτό δεν του επέτρεψε να ξεφύγει.

Λάθη και... παραλείψεις, παικτών και προπονητών, οδήγησαν σε μάχη στις τελευταίες στιγμές. Ένα κλέψιμο του... χαμένου Αρτις έφερε το 66-65.

Ο Κολοσσός είχε και τον τελευταίο λόγο, με επίθεση (14 δευτερολέπτων) στα εναπομείναντα 15,3. Ο Αρτις το πήρε πάνω του, ο Κολοσσός έχασε.

ΝΠΣ Βόλος: Λαβωμένος με Απόλλωνα
Κορονοϊός - «Βόμβα» Σύψα: Να μην αρθεί το lockdown πριν τις 21 Δεκεμβρίου - Μέτρα μέχρι την Άνοιξη
Bundesliga: Σίφουνας η Γκλάντμπαχ σκόρπισε τη Σάλκε με τεσσάρα! (video+photos)
Μάντζιος: «Ο Άρης κοιτά κάθε αντίπαλο στα μάτια»

Κρούσματα σήμερα: 1.747 νέα - Στους 121 οι θάνατοι, στους 606 οι διασωληνωμένοι

Συναγερμός στις Ένοπλες Δυνάμεις: Έτοιμος να «χτυπήσει» την Ελλάδα ο Ερντογάν

Κρούσματα σήμερα: Σε αυτές τις περιοχές εντοπίζονται - Θρίλερ με τη Θεσσαλονίκη

Άρση lockdown: Έτσι θα κάνουμε Χριστούγεννα - Τι θα ισχύσει με SMS και απαγόρευση κυκλοφορίας

Όλα τα μυστικά για τις τραπεζικές θυρίδες – Τι διδάσκει το colpo grosso του Ψυχικού

Lockdown: Μόνο έτσι θα βγούμε από τα σπίτια μας - Ποιο είναι το «κλειδί» για την άρση

Κορονοϊός: Δραματική κατάσταση στα νοσοκομεία - Στήνουν ΜΕΘ σε θαλάμους

Συγκλονιστικός πατέρας: «Κόψτε μου το ρεύμα σε μια ώρα, να τελειώσει ο γιος μου το μάθημα» (Vid)