Προμηθέας-ΑΕΚ 98-88: Με τρομερό ξέσπασμα άξια στον τελικό! (photos)

Ο Προμηθέας σκόραρε 31 πόντους στην τέταρτη περίοδο και επικράτησε 98-88 της ΑΕΚ και προκρίθηκε στον τελικό του 1ου Super Cup.

Η ομάδα της Πάτρας άντεξε την πίεση και την... ποιότητα της «Ένωσης» και με ένα τρομερό ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο πήρε με πανηγυρικό τρόπο τη νίκη. Ο Ίαν Μίλερ ήταν ο κορυφαίος, τελειώνοντας το ματς με 24 πόντους (5/6 τρίποντα), αλλά τη... διαφορά έκαναν δύο Ελληνόπουλα. Ο Μιχαλης Λούντζης κι ο Χάρης Γιαννόπουλος.

Ο δεύτερος ήταν αυτός που «σκότωσε» την πρώην ομάδα του με διαδοχικά καλάθια στο σερί που έκανε ο Προμηθέας στην τέταρτη περίοδο, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +16 (96-80). Είναι χαρακτηριστικό ότι στα πρώτα οκτώ λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου το επιμέρους σκορ ήταν 30-13 για την ομάδα της Πάτρας.

Ο Λούντζης από την πλευρά του έκανε το ματς της... ζωής του! Επίσης, ενα στοιχείο, στο οποίο θα πρέπει να σταθεί κάποιος, είναι τα 16/26 τρίποντα που σημείωσαν οι παίκτες του Γιατρά!

Η συγκεκριμένη ήττα και κυρίως με τον τρόπο που ήρθε αποτελεί ένα μεγάλο «καμπανάκι» για την ΑΕΚ, εν όψει του Final-8 του Basketball Champions League, το οποίο θα διεξαχθεί την ερχόμενη εβδομάδα στο ΟΑΚΑ.

Η ανάλυση του αγώνα

Το ξεκίνημα ήταν αρκετά νευρικό για τις δύο ομάδες, οι οποίες πάντως πήγαιναν πόντο πόντο στα πρώτα λεπτά. Ο Παπαθεοδώρου είδε τον Μορέιρα να χρεώνεται με δεύτερο φάουλ μόλις στο 3ο λεπτό, ενώ το ίδιο συνέβη και με τον Λάνγκφορντ, ο οποίος δέχθηκε τεχνική ποινή λίγα δευτερόλεπτα αργότερα.

Ο Αμερικανός γκαρντ είχε σημειώσει τους πρώτους εφτά πόντους της ομάδας του, η οποία αντιμετώπισε πρόβλημα στην άμυνα στο «ζωγραφιστό», με τον Αγκμπελέζε να κάνει «ζημιά». Η ομάδα της Πάτρας προηγήθηκε με 23-17 αλλά η απάντηση των «κιτρινόμαυρων» ήταν άμεση και... δυναμική.

Με πέντε πόντους του Ματσιούλις κι ένα τρίποντο του Ράις έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 25-23, ενώ το σερί έφτασε ως το 16-0! Η «Ένωση» κράτησε τον αντίπαλο της σχεδόν 4 λεπτά δίχως καλάθι και προηγήθηκε με 33-23.

Οι παίκτες του Γιατρά συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις μέσα από το «ζωγραφιστό», ενώ ο Μίλερ αποτελούσε απειλή από την περιφέρεια (βλ. 12π. με 3/4 τρίποντα). Ο Αμερικανός μαζί με τον Λούντζη, ο οποίος σημείωσε 9 πόντους στη δεύτερη περίοδο κράτησαν τον Προμηθέα κοντά στο σκορ.

Ο Έλληνας γκαρντ με τρίποντο στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου έφτασε τους 12 πόντους και ισοφάρισε σε 46-46! Το επιμέρους σκορ των παικτών του Γιατρά έφτασε στο 13-2 και το σκορ από 38-46 έγινε 51-48! Η είσοδος του Μορέιρα, ο οποίος έπαιξε ελάχιστα λόγω φάουλ στο πρώτο μέρος, βοήθησε την ΑΕΚ να βρει πόντους στο «ζωγραφιστό».

Το ματς, όμως, παρέμεινε ντέρμπι καθώς ο Γιαννόπουλος πήρε «φωτιά» και σημείωσε διαδοχικά τρίποντα! Είναι χαρακτηριστικό ότι στο 26ο λεπτό και με το σκορ 59-59, ο Προμηθέας είχε 9/17 σουτ έξω από τα 6μ75. Μάλιστα, οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο ισόπαλες, καθώς ο Λούντζης με πέντε σερί πόντους ισοφάρισε σε 67-67, φτάνοντας συνολικά τους 19.

Με την ποιότητα των παικτών της η ΑΕΚ προσπάθησε να κάνει το... ξέσπασμα νίκης στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου και προηγήθηκε με 77-73. Ο Μίλερ, όμως, ήταν σε τρομερή κατάσταση και έφτασε τους 20 πόντους με 5/6 τρίποντα! Αυτό σε συνδυασμό με οκτώ πόντους του Αγραβάνη έφερε τον Προμηθέα για πρώτη φορά στο +9 (86-77 στο 36').

Η ΑΕΚ έδειχνε να βρίσκεται εκτός τόπου και χρόνου κι αδυνατούσε να σκοράρει ακόμα και με βολές! Την ίδια ώρα ο Γιαννόπουλος με οκτώ σερί πόντους «καθάρισε» την υπόθεση νίκη για την ομάδα της Πάτρας, η οποία με σερί 10-0 έστειλε τη διαφορά στο +16 (96-80 στο 38').

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 43-46, 67-67, 98-88.

Δείτε τα πλήρη στατιστικά των ομάδων στο gallery...