ΑΕΚ – Ρέθυμνο 84-83: Μεγάλη επιστροφή και νίκη… θρίλερ (videos+photos)

Η ΑΕΚ είδε το Ρέθυμνο να την απειλεί με ήττα – σοκ μέσα στο ΟΑΚΑ, όμως, αντέδρασε και στο θρίλερ της τελευταίας περιόδου ήταν πιο ψύχραιμη με αποτέλεσμα να πάρει νίκη 84-83 για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 18ης αγωνιστικής της Basket League.

Η ΑΕΚ υποδέχθηκε το Ρέθυμνο το απόγευμα της Τετάρτης (26/02) στο ΟΑΚΑ, σε μια αναμέτρηση που διεξήχθη τώρα λόγω της αναβολής της για τη συμμετοχή των «κιτρινόμαυρων» στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Ένα τρόπαιο που οι «κιτρινόμαυροι» κατέκτησαν και μπήκαν με αυτό στο παρκέ, για να το χαρεί και ο κόσμος της ομάδας που δεν ήταν στον τελικό της Κρήτης, ενώ στην οροφή του γηπέδου ανέβηκε και το σχετικό banner. Παράλληλα, στην ΚΑΕ ΑΕΚ δεν ξέχασαν τον Κώστα Βουτσά που έφυγε από τη ζωή τα ξημερώματα και ήταν γνωστός για τα «κιτρινόμαυρα» αισθήματά του, κρατώντας ενός λεπτού σιγή πριν από την έναρξη του αγώνα.

Φαίνεται πως όλη αυτή η ατμόσφαιρα που υπήρξε πριν από τον αγώνα, αλλά και η απουσία του φυσικού ηγέτη της ομάδας Νίκου Ζήση, επηρέασε αρκετά την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, την ώρα που το Ρέθυμνο του Βαγγέλη Ζιάγκου παρουσίασε εκπληκτική εικόνα. Οι Κρητικοί από την αρχή μπήκαν στο ματς έχοντας καταφέρει να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να παίξουν με τον τρόπο που εκείνοι ήθελαν απέναντι στους «κιτρινόμαυρους».

Με τον Φράνκαμπ να είναι εξαιρετικός για ακόμα μια φορά, το Ρέθυμνο πήρε προβάδισμα και κατάφερε να το διατηρεί σταθερά, παρόλες τις προσπάθειες της ΑΕΚ να επιστρέψει. Είναι ενδεικτικό και το +10 του ημιχρόνου για τους Κρητικούς (33-43) που αποτύπωνε και το πως αγωνίστηκαν οι δυο ομάδες στο παρκέ στα πρώτα δυο δεκάλεπτα.

Η ΑΕΚ αποφάσισε να «σφίξει» την άμυνά της μετά τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, κάνοντας έτσι ένα σερί που της επέτρεψε να επιστρέψει στο ματς. Οι «κιτρινόμαυροι» με τον Τσάλμερς να δίνει τον τόνο επιθετικά κατάφεραν να βρεθούν στο -2 (58-60) στο τέλος της τρίτης περιόδου και να μπουν έτσι από άλλη αφετηρία στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Εκεί το παιχνίδι έγινε… ντέρμπι, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν διαρκώς. Ο Φράνκαμπ στα τελευταία δευτερόλεπτα πήγε να «καθαρίσει» για το Ρέθυμνο με τρίποντο που έκανε το 80-83, αλλά στην επόμενη επίθεση με 14’’ στο ρολόι ο Τσάλμερς κέρδισε τρεις βολές.

Ο Αμερικανός είχε 2/3, η ΑΕΚ έκανε γρήγορο φάουλ στον Χάρις που έχασε και τις δυο βολές με τον Τολιόπουλο στα 3’’ να εκτελεί τις κρίσιμες βολές και να διαμορφώνει το τελικό 84-83 που έφερε τη νίκη της ΑΕΚ! Μάλιστα, αυτή ήταν η 13η συνεχόμενη νίκη για την Ένωση κάτι που επεσήμανε και η «κιτρινόμαυρη» ΚΑΕ στο ποστάρισμά της μετά τη λήξη του αγώνα.

Δείτε το φωτορεπορτάζ και τα στατιστικά του αγώνα

Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ