ΑΕΚ-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 100-97: Τα έβαλε όλα και πήρε μεγάλη νίκη! (video+photos)

Η ΑΕΚ σούταρε με 58% στο τρίποντο και έβαλε μεγάλα προβλήματα στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ που δεν είχε τις απαντήσεις, με αποτέλεσμα η Ένωση να νικήσει 100-97 στην πρώτη επικράτηση επί των «πράσινων» σε κανονική περίοδο μετά από 12 χρόνια.

Η ΑΕΚ έχοντας σύμμαχο την ευστοχία της, εκμεταλλεύτηκε την κούραση του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ από το ματς στο Καλίνινγκραντ κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας και πήρε τη νίκη με 100-97 για την 14η αγωνιστική της Basket League.

Η τυπικά γηπεδούχος Ένωση εκμεταλλεύτηκε την παρουσία των πολυάριθμων φίλων της στο κλειστό του ΟΑΚΑ κι έφτασε σε μια πολύ μεγάλη νίκη, με 100-97, υποχρεώνοντας τους «πράσινους» στη δεύτερη εφετινή ήττα τους στη Basket League.

Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες έκαναν ένα εξαιρετικό επιθετικά παιχνίδι, όπως μαρτυρά το 63-54 υπέρ της ΑΕΚ στα πρώτα 20 λεπτά. Οι «κιτρινόμαυροι», που μέτρησαν 18/32 τρίποντα, σημείωσαν την πρώτη νίκη επί του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ σε αγώνα κανονικής διάρκειας ύστερα από 12 χρόνια και τη 16η στις τελευταίες 17 αναμετρήσεις τους. Στο 12-2 πια η ομάδα του Πιτίνο, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, στο 10-4 το συγκρότημα του Παπαθεοδώρου.

Ο αγώνας:

Η ΑΕΚ ήταν εκπληκτική στο πρώτο ημίχρονο. Αξίζει να σημειωθεί πως στο πρώτο μισό του αγώνα οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου είχαν 12/19 τρίποντα (63%), 7/8 τρίποντα (87%) ενώ είχαν μοιράσει και 14 ασίστ. Το παιχνίδι πήρε από νωρίς γρήγορο ρυθμό με το σκορ να ανεβαίνει. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν σχεδόν σε όλη την πρώτη περίοδο, με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα (16-20) στο 6' με δύο τρίποντα από τους Ράις και Παπαπέτρου. Η ΑΕΚ ωστόσο με τον Γιαννόπουλο να δίνει λύσεις έξω από τη γραμμή των 6,75μ. ανέκτησε το προβάδισμα και προηγήθηκε με 32-26 λίγο πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου (32-28).

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η ΑΕΚ έτρεξε σερί 8-0 με το οποίο ξέφυγε με 40-28 στο 12'. Οι φιλοξενούμενοι βρίσκοντας σκορ από τη γραμμή του τρίποντου μείωσαν σε 45-37 ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Καλάθης έκανε το σκορ 51-44. Στο επόμενο δίλεπτο όμως η ΑΕΚ έτρεξε ένα νέο σερί 8-0 με τον Τολιόπουλο να κάνει το σκορ 58-44 και να στέλνει τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, το +14. Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήταν ένα δικό του 8-0 με τον Φριντέτ να μειώνει σε 58-52. με τις δύο ομάδες να έχουν ξεπεράσει τους 50 πόντους πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους. Εν τέλει η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια έχοντας μία διαφορά 9 πόντων με το σκορ 64-53.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν πολύ καλά ποσοστά (στο 24' σούταρα με 90% στα δίποντα!) και συντήρησαν την υπέρ τους διαφορά κοντά στους 10 πόντους. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά μειώνοντας αρχικά σε 76-70 με τον Γουάιλι ενώ στ 28' ο ίδιος παίκτης έκανε το 79-74. Δύο τρίποντα από τους Λάνγκφορντ και Ματσιούλις και άλλο ένα από τον Ράις διαμόρφωσαν το 85-77 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κατάφερε να κρατήσει την ΑΕΚ για περισσότερο από πέντε αγωνιστικά λεπτά δίχως πόντο, με τους «κιτρινόμαυρους» να έχουν σε αυτό το διάστημα 0/6 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Οι πρωταθλητές από την πλευρά τους με σερί 9-0 ολοκλήρωσαν την ανατροπή τους, παίρνοντας το προβάδισμα στο 35' με 86-85. Ο Λάνγκφορντ με πέντε δικούς του πόντους έδωσε ξανά σκορ στην ΑΕΚ ενώ με δικό του τρίποντο στο 37' η ομάδα του έκανε το σκορ 94-90.

Ο Ράις με 2/2 βολές μείωσε σε 94-92, όμως ο Σλότερ ήταν επίσης εύστοχος για το 96-92, ενώ μετά από το άστοχο τρίποντο του Καλάθη, ο Ρέι έδωσε προβάδισμα 6 πόντων στην ΑΕΚ κάνοντας το σκορ 98-92. Ο Ράις μείωσε εκ νέου με βολές (98-94) αλλά ο Σλότερ ήταν εύστοχος στα 40'' για το 100-94. Στην επόμενη επίθεση ο Τζόνσον ήταν εύστοχος έξω από τα 6,75μ. Ο Σλότερ ήταν άστοχος για την ΑΕΚ και στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Ράις δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε τρίποντο που θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση, με την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη με 100-97.

Τα δεκάλεπτα: 32-28, 64-53, 85-77, 100-97.

Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ