Προμηθέας-Πανιώνιος 87-76: Ζορίστηκε αλλά νίκησε

Ο Προμηθέας μπορεί να τα βρήκε σκούρα αλλά επικράτησε 87-76 του Πανιώνιου

Την 6η νίκη πανηγύρισε ο Προμηθέας στην Basket League φέτος επικρατώντας με 87-76 του Πανιωνίου για την 8η αγωνιστική. Καθοδηγούμενοι επιθετικά από τους Λάνγκστον Χολ (23π.) και Τζέραλντ Ρόμπινσον (18π.), οι Αχαιοί επέβαλλαν το ρυθμό τους και έφτασαν δίκαια στο θετικό αποτέλεσμα.

Ο Πανιώνιος που υπέστη την 6η ήττα του και βρίσκεται στην ουρά του βαθμολογικού πίνακα είχε κορυφαίο τον Σαμάρντο Σάμιουελς με 19 πόντους.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης προηγήθηκε με 12-19 λίγο πριν από το φινάλε της 1ης περιόδου και μετά το 15-19 στο 10ο λεπτό, οι παίκτες του Γιατρά αντέδρασαν για 41-35 του πρώτου μέρους. Ο Πανιώνιος «χτύπησε» στη ρακέτα, ανέκτησε το προβάδισμα, 48-49, στο 24ο λεπτό, αλλά ο Λάνγκστον Χολ πήρε το «όπλο» του, ο Ρόμπινσον ευστόχησε σε δύο σερί τρίποντα για το 67-53 στο 29'. Το τέλος της 3ης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους στο +11 (69-58) και έκτοτε ο Προμηθέας δεν απειλήθηκε ξανά.