Ιωνικός-Ηρακλής 88-74: Ασταμάτητος στην «εποχή» Βετούλα (photos)

Μια ακόμα νίκη με τον Νίκο Βετούλα στον πάγκο του πήρε ο Ιωνικός που επικράτησε 88-74 του Ηρακλή εντός έδρας

Ένα ξέσπασμα του Ιωνικού στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν αρκετό για την ομάδα της Νίκαιας, προκειμένου να κάμψει την αντίσταση του Ηρακλή και να πανηγυρίσει την τέταρτη νίκη της στο πρωτάθλημα και μάλιστα διαδοχική. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα επικράτησε με 88-74 του «Γηραιού» στο κλειστό «Σοφία Μπεφόν», για την 6η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην τρίτη ήττα τους και δεύτερη εκτός έδρας.

Η αποτελεσματική άμυνα, που οδήγησε σε 13 λάθη τους παίκτες του Ηρακλή, σε συνδυασμό με τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας από τα 6.75, βοήθησαν τον Ιωνικό να «πατήσει γκάζι» στην τρίτη περίοδο και με το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 30-11 να ξεφύγει με +25 (80-55 στο 30΄), «καθαρίζοντας» πρόωρα την υπόθεση νίκη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του Ιωνικού, που είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ από τον Ηρακλή ξεχώρισε ο Ολιβιέρ Χάνλαν με 20 πόντους.

Elite League: Νίκες για Μίλωνα, Ηρακλή και Ψυχικό