Λαύριο–Ήφαιστος Λήμνου 66-61: Πήρε το «θρίλερ» και συνεχίζει (photos)

Το Λαύριο υπερασπίστηκε την έδρα του, δίνοντας παράλληλα τέλος στο αήττητο του Ήφαιστου Λήμνου.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ανέβασε ταχύτητα στο δεύτερο ημίχρονο, σημειώνοντας την ανατροπή και κόβοντας πρώτη το... νήμα του τερματισμού με 66-61 επί των νησιωτών, για την 4η αγωνιστική της Α1 Ανδρών. Με τη σημερινή νίκη το Λαύριο βελτίωσε σε 3-1 το ρεκόρ του, πανηγυρίζοντας την πρώτη εντός έδρας επιτυχία, ενώ ο Ήφαιστος υποχώρησε σε 3-1.

Τα κάτω του μετρίου ποσοστά ευστοχίας του Λαυρίου, κυρίως από τα 6.75 (5/25 τρίποντα), τοποθέτησαν γρήγορα το Λαύριο σε μειονεκτική θέση, με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να παίρνει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -11 (30-41). Με το... καλημέρα της επανάληψης, όμως, οι γηπεδούχοι έδεσαν την άμυνα τους, υπερίσχυσαν στα επιθετικά ριμπάουντ και με αντεπίθεση διαρκείας έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο -8 (42-50), για να τρέξουν ένα επιμέρους σκορ 24-11 στον... επίλογο, φτάνοντας στη νίκη με 66-61.

Συγκεκριμένα, το μόλις 5ο τρίποντο του Λαυρίου στον αγώνα, δια χειρός Γουάτσον, έφερε την ανατροπή στο 37΄ (58-57), για να αναλάβει δράση ο Κουζέλογλου στον υπολειπόμενο χρόνο, οδηγώντας εκ του ασφαλούς την ομάδα του στην επιτυχία.

Κορυφαίοι των νικητών οι Κουζέλογλου (13π.) και Γουάτσον (13π.), ενώ από τον Ήφαιστο ξεχώρισε ο Έβανς με 13.

Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ