AEK-Κολοσσός: Ανοίγει λογαριασμό στο ΟΑΚΑ

Σήμερα (17:00 Cosmote Sport 4) η ΑΕΚ θα διεκδικήσει, με μεγάλες πιθανότητες, την πρώτη νίκη της στο ελληνικό πρωτάθλημα φέτος, υποδεχόμενη στο ΟΑΚΑ τον Κολοσσό Ρόδου.

Ένα από τα δύο τελευταία παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής της ΕΚΟ Basket League θα γίνει σήμερα (17:00) στο ΟΑΚΑ, όπου η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει τον Κολοσσό H Hotels. Η “Ένωση” μπήκε με ήττα στο νέο Πρωτάθλημα από τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ ενώ οι Ρόδιοι επιβλήθηκαν με άνεση του Πανιωνίου Su Casa.

Ο «Δικέφαλος» έχει το προβάδισμα στην ιστορία αυτών των αγώνων, καθώς νίκησε στους 13 από τους 20 που έγιναν στο πλαίσιο του επαγγελματικού Πρωταθλήματος. Ειδικότερα στα 10 παιχνίδια της Αθήνας, η ΑΕΚ σημείωσε οχτώ νίκες. Από την επάνοδο της στην κατηγορία το 2014 μάλιστα, μετράει μόνο νίκες ως γηπεδούχος απέναντι στον Κολοσσό H Hotels, έχοντας κάνει το 5/5. Σε αυτό μόνο η νίκη της σεζόν 2016-17 ήρθε με μεγάλη δυσκολία, αφού η “Ένωση” είχε επικρατήσει με 82-81. Οι υπόλοιπες τέσσερις νίκες του Δικεφάλου σε αυτήν την περίοδο (2014-2019) ήρθαν με διαφορές 15 (πέρσι με 94-79) ως 35 πόντων (το 2015-16 με 92-57).

Οι δύο νίκες του Κολοσσού H Hotels στην Αθήνα ήταν συνεχόμενες. Στην περίοδο 2009-10 με 64-59 (Μακ 14, Καλλινικίδης 12 – Βασίλιεβιτς 14, Μοντς 13) και στην περίοδο 2010-11 με 91-73 (Μακ 17, Μελς 13 – Π.Καλάθης 34, Μανωλόπουλος 16).