Περιστέρι-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 68-91: «Σίφουνας» και ολοταχώς για το Πρωτάθλημα

O Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μετά από ένα διάστημα που δεν έδινε αγώνες επέστρεψε «αγριεμένος» και επικράτησε 91-68 του Περιστερίου κάνοντας το πρώτο βήμα για πρόκριση στους τελικούς της Basket League

Παρότι μπήκε επηρεασμένος από την απουσία του από τα παρκέ για επίσημο αγώνα ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ στη συνέχεια επέβαλλε το ρυθμό του και πήρε τη νίκη με 91-68 κόντρα στο Περιστέρι εκτός έδρας για τα ημιτελικά των playoffs της Basket League. Οι «πράσινοι» με αυτόν τον τρόπο έκαναν το 1-0 και το Σάββατο στο ΟΑΚΑ θα επιχειρήσει να κάνει το 2-0 και να προκριθεί στον μεγάλο τελικό του Πρωταθλήματος. Ο τεχνικός του «τριφυλλιού» Ρικ Πιτίνο είδε τον ΝτεΣόν Τόμας να είναι εξαιρετικός, ενώ ο Νικ Καλάθης για ακόμα ένα ματς έδειξε την ποιότητα του.

Oι δυο ομάδες μπήκαν νωθρά στο ματς με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ ωστόσο να βρίσκει τα πατήματα του και να κάνει το 20-13 με καλάθι του Τόμας. Ο Ντάνιελ με δυο βολές μείωσε σε 20-15 ένα λεπτό πριν από τέλος της πρώτης περιόδου όμως ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έδειξε την ποιότητα του έτρεξε επιμέρους σκορ 13-0 κάνοντας το 33-15 με τρίποντο του Λεκαβίτσιους στο 12’ κλείνοντας μάλιστα το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 49-31.

Η διαφορά έφτασε στο +23 (33-56 στο 23΄) με δίποντο του Βουγιούκα για να τρέξει το Περιστέρι επιμέρους σκορ 15-0 και να μειώσει σε 56-48 με δίποντο του Ντάνιελ στο 26΄. Ο Παπαγιάννης σκόραρε για πρώτη φορά μετά από τρία λεπτά κάνοντας το 58-48. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξαναβρήκε τα πατήματα του στο ματς και με τρίποντο του Λοτζέσκι έγραψε το 66-49 στο 28΄.  Το «πράσινο» σερί συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ο Παναθηναϊκός έκανε το 71-49.

Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι στο ματς και ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έκανε το 1-0 στη σειρά και πλέον το Σάββατο στο ΟΑΚΑ θέλει να πάρει την πρόκριση για μια ακόμα χρονιά στους τελικούς της Basket League.

Περισσότερα σε λίγο

Τζόκοβιτς και Μπονμάτι θριάμβευσαν στα «Όσκαρ» των αθλητών - Αποκάλυψη ο Μπέλιγχαμ
Ρέντη: Βρέθηκαν χρήματα σε λογαριασμούς συγγενών των συλληφθέντων που δεν μπορούν να δικαιολογηθούν
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε το Game 1 των playoffs Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ
Η καρδιά των Πρωταθλητών Νάγκετς! Ανατροπάρα at the buzzer από το -20 κόντρα στους Λέικερς