Ήφαιστος Λήμνου-Άρης 73-64: Έβδομος κι έτοιμος να γράψει ιστορία!

Ο Ήφαιστος επικράτησε με 73-64 του Άρη στη Λήμνο, «αγκάλιασε» την έβδομη θέση κι ετοιμάζεται να γράψει ιστορία στην πρώτη της σεζόν στη Basket League.

Οι νησιώτες... μετρούν αντίστροφα για τη συμμετοχή τους στα πλέι οφ, στην πρώτη χρονιά τους στα «μεγάλα σαλόνια», αντίθετα με τον Άρη που δεν θα είναι στην οκτάδα. Πρώτος σκόρερ της ομάδας της Θεσσαλονίκης ήταν ο Λάκι Τζόουνς με 13 πόντους, ενώ 12 πρόσθεσε ο ΜακΓκι.

Η εξέλιξη του αγώνα

O Ήφαιστος Λήμνου προηγήθηκε με 10-0, αφού ο Φλιώνης σημείωσε στο 4ο λεπτό το πρώτο καλάθι του Άρη. Μετά το 13-2 υπέρ της ομάδας της Λήμνου και μέχρι την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου, ο Άρης με τρίποντα από Χάρις και Τζόουνς μάζεψε τη διαφορά (18-12). Ο Άρης πλησίασε και στους 4, 18-14, ενώ προσπέρασε με νέο τρίποντο του Τζόουνς (18-19), μετά από σερί 0-12. Ακολούθησε «μάχη» μέχρι το ημίχρονο (Μανωλόπουλος για τον Ήφαιστο - ΜακΓκι, Χάρις για τον Άρη) και ο Ήφαιστος ήταν αυτός που θα είχε το προβάδισμα, με βραχεία κεφαλή πάντως (31-30), στο τέλος του ά μέρους.

Στην 3η περίοδο, ο Ήφαιστος έβαλε τις βάσεις για τη νίκη του με πολυφωνία στην επίθεση και κρατώντας τον Άρη στους 14 πόντους σε αυτό το διάστημα. Με +8 (52-44) μπήκαν στην 4η περίοδο οι γηπεδούχοι και όταν ο Σταμάτης χρεώθηκε με τεχνική ποινή, ο Φρειμάνις διαμόρφωσε το 59-49. Ο Τζόουνς το πήρε προσωπικά, έφερε τους Θεσσαλονικείς στο -6 (65-59), αλλά αρχικά ο Έβανς «έγραψε» το 67-59, ο Σταμάτης ευστόχησε σε τρίποντο (70-59) και ο Ήφαιστος μετά το τελικό, 73-64, «αγκάλιασε» την 7η θέση και μετρά αντίστροφα για τα πλέι οφ.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 31-30, 52-44, 73-64

Δείτε τα πλήρη στατιστικά των δύο ομάδων στο gallery...

Πανζουρλισμός στα αποδυτήρια – Συνθήματα από παίκτες και Αταμάν!
Παναθηναϊκός AKTOR: Ο Γιαννακόπουλος ανακοίνωσε τον Ναν
Champions League: Η Μπορούσια Ντόρτμουντ… ξέρανε την Παρί και πάει τελικό!