Κύμη-Λαύριο 89-88: Νίκησε αλλά δεν χάρηκε...

Η Κύμη λύγισε (89-88) το Λαύριο αλλά πολύ δύσκολα θα αποφύγει τον υποβιβασμό στην Α2 Ανδρών.

Η ομάδα της Χαλκίδας βρέθηκε ακόμα και στο +22 αλλά στο φινάλε δεν μπόρεσε να καλύψει τη διαφορά των 18 πόντων, με την οποία είχε ηττηθεί στον πρώτο γύρο. Κάπως έτσι και σε συνδυασμό με τη νίκη του Ρεθύμνου επί του Περιστερίου βρίσκεται κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού και την τελευταία αγωνιστική παίζει με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ. Οι Ματ Ουίλιαμς (22π. με 6/9 τρίποντα), Κρις Χόρτον (21π., 7ρ.) και Βάιντας Καρινιάουσκας (14π., 11ασ., 7ρ.) ήταν η τριάδα που οδήγησε στη νίκη την Κύμη, ενώ το Λαύριο είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Κύμη έδειξε σαφώς πιο αποφασισμένη στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, στηριζόμενη στην εκπληκτική ευστοχία του Ματ Ουίλιαμς, ο οποίος είχε 14 πόντους με 4/4 τρίποντα στην πρώτη περίοδο, αλλά και στην οργανωτική ευχέρεια του Καρινιάουσκας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 20-11 στο 6ο λεπτό και 30-19 στο 9΄, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Χόρτον να βάζει κι αυτός το... λιθαράκι του, κατάφεραν να φτάσουν ακόμη και στο +22 (48-26 στο 16΄), υπερκαλύπτοντας προσωρινά και το -18 του πρώτου γύρου. Στο τελευταία τετράλεπτο του ημιχρόνου, όμως, το Λαύριο βελτιώθηκε σε άμυνα και επίθεση και κατάφερε με επιμέρους σκορ 16-3 να μειώσει σε 51-42. Η διαφορά έπεσε και στους επτά πόντους (53-46) στις αρχές της τρίτης περιόδου, όμως με ένα σερί 9-0 η Κύμη ξέφυγε εκ νέου με 62-46 στο 24΄. Η «αφύπνιση» του Νίξον, που ήταν άποντος ως εκείνο το σημείο, βοήθησε τους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν στους έξι πόντους (65-59 στο 29΄), αλλά η ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με σερί 6-0 και ανέβασε πάλι τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (71-59).

Στην τελευταία περίοδο, αφού ο Καρνιάουσκας σκόραρε για το 73-59, ακολούθησε ένα επιμέρους σκορ 13-1 για το Λαύριο, που πλησίασε σε απόσταση «αναπνοής», 74-72, περίπου 6,5 λεπτά πριν τη λήξη. Ένα τρίποντο του Σαγκς έδωσε «πνοή» στους γηπεδούχους και στη συνέχεια οι Χόρτον και Ουίλιαμς έφεραν τη διαφορά στους έντεκα (87-76), 3΄19΄΄ πριν το τέλος. Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη, όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με δύο τρίποντα του Λαμπ μείωσαν ξανά στους δύο (87-85), 43΄΄ πριν τη λήξη. Ο Σαγκς έχασε δύο βολές, αλλά τα διαδοχικά τρίποντα του Μπιούφορντ και του Λαμπ δεν βρήκαν στόχο και ο Καρινιάουσκας από τη γραμμή «σφράγισε» τη νίκη για την Κύμη, αφού το τρίποντο του Μπιούφορντ στην εκπνοή απλά διαμόρφωσε το τελικό 89-88.

Τα δεκάλεπτα: 30-21, 51-42, 71-59, 89-88.

Δείτε τα πλήρη στατιστικά των δύο ομάδων στο gallery...

Άρης – ΑΕΚ: Ατομικό για Μουκουντί και Άμραμπατ | Εκτός οι Λιβάι Γκαρσία, Στάνκοβιτς
Europa Conference League LIVE: ΠΑΟΚ – Μπριζ και Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός
Volley League: Ματσάρα και μείωσε ο Παναθηναϊκός
ΕΟΚΑΝ: Επιβεβαίωση από FIFA - «Κανένα θετικό δείγμα Έλληνα παίκτη»