Άρης-Κύμη 95-60: Έκανε περίπατο

Ο Άρης δίχως να δυσκολευτεί επικράτησε με 95-60 της Κύμης εντός έδρας

Σαρωτικός ο Αρης επικράτησε σήμερα, στο Αλεξάνδρειο, για την 24η αγωνιστική της Basket League, επί της Κύμης με 95-60.

Επίτευγμα που άρχισε να προδιαγράφεται με το... καλησπέρα, με τους «κίτρινους» να μην αφήνουν περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους τους. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Λευτέρης Μποχωρίδης (21π., 7 ριμπ., 6 ασ., 2 κλ.), Λάκι Τζόουνς (20π., 5 ριμπ. 2 ασ., 1 κλ).

Ο Ελληνας διεθνής γκαρντ, μάλιστα, αγωνίστηκε κάνοντας ένεση πριν το ματς, λόγω του τραυματισμού που υπέστη στο πέλμα, στην αναμέτρηση της περασμένης «στροφής» του πρωταθλήματος με τον Χολαργό.

Μετά το αρχικό 2-2, στο ξεκίνημα της μάχης, ο Αρης με επιθετικές αιχμές τους Μποχωρίδη, Τζόουνς, εξαιρετική άμυνα και ελέγχοντας πλήρως την εναέρια κυκλοφορία (26 με 16 τα ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο, 47 με 33 συνολικά), έτρεξε σερί 24-0 και έκλεισε το δεκάλεπτο με 26-2.

Η... όρεξή του παρέμεινε η ίδια και στη δεύτερη περίοδο, με συνέπεια η διαφορά του από την Κύμη να έχει διαρκώς αυξητικές τάσεις. Στο 12' το σκορ ήταν στο +29 (32-3) και στο 18', μετά από τρίποντη «βόμβα» του Τζόουνς, στο +35 (46-11).

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, διάστημα στο οποίο ο Αρης προηγήθηκε με 40 πόντους στο 25' (65-25), διαφορά που είχε και στο 36' (87-47).

Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι