Ρέθυμνο-Ολυμπιακός 58-92: «Καθάρισε» ο ΛεΝτέι και σκέφτεται Νταρουσάφακα (photos)

Ο Ολυμπιακός πέρασε από το Ρέθυμνο με 92-58 και πλέον σκέφτεται το ματς με την Νταρουσάφακα για την Euroleague

Έχοντας στο μυαλό του το ματς της Παρασκευής κόντρα στην Νταρουσάφακα όπου παίζει το ευρωπαϊκό του μέλλον ο Ολυμπιακός επικράτησε με 92-58 κόντρα στο Ρέθυμνο, με τον Ζακ ΛεΝτέι να κάνει μια πολύ καλή εμφάνιση και να βοηθάει την ομάδα του να φτάσει στη νίκη.

Πλέον οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ θα πρέπει να ξεχάσουν αυτό το ματς και να επικεντρωθούν στον αγώνα με την Νταρουσάφακα για την Euroleague όπου εκτός από δική του νίκη θέλει και συνδυασμό αποτελέσματων για να μπορέσει να συνεχίσει στη διοργάνωση.

Ο Ολυμπιακός απέδειξε από το πρώτο λεπτό την ανωτερότητά του στην Κρήτη, προηγήθηκε με 6-16 στο 1ο δεκάλεπτο και δεν άφησε περιθώρια αντίδραση στην ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πολυφωνία, με τους Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος και Μιλουτίνοβ να σημειώνουν από 14 πόντους έκαστος.

Ο Σέρβος σέντερ μάζεψε και 7 ριμπάουντ. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Βαγγέλης Μάντζαρης που ήταν διψήφιος (11π.), ενώ μοίρασε και 7 ασίστ, εν τη απουσία του φρεσκοχειρουργημένου Βασίλη Σπανούλη. Αυτό που συνηθίζει να κάνει, να βγάζει δηλαδή ενέργεια έκανε ο Μπριάντε Ουέμπερ (9π., 4ρ., 2ασ.), 8 πόντους πρόσθεσε ο Τουπάν και 7 ο Βεζένκοφ. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο +18 (18-36, 18'), αλλά λύσεις από τον Χίκι επέτρεψαν στο Ρέθυμνο να μειώσε σε 25-38 (σκορ ημιχρόνου).

Οι Ουίλιαμς-Γκος και ΛεΝτέι εκτόξευσαν τη διαφορά στους 24 πόντους (28-52, 23'), ενώ με την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου ο Ολυμπιακός προηγήτο με +21 (41-62). Στην 4η περίοδο, οι Πειραιώτες έκαναν πάρτυ, για το +37 (55-92), με τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει τελικό σκορ 92-58.