Κολοσσός Ρόδου-Πανιώνιος 106-109: Απόδραση παραμονής στο Βενετόκλειο (photos)

Ο Πανιώνιος με πρωταγωνιστές τους Μπέρι και ΜακΚί επικράτησε με 109-106 του Κολοσσού στέλνοντας τον πιο κοντά στην Α2 κατηγορία

Τεράστιο «διπλό» σωτηρίας για τον Πανιώνιο στη Ρόδο. Οι «κυανέρυθροι» πέρασαν νικηφόρα με 109-106 στην παράταση (91-91κ.α.) από την έδρα του Κολοσσού Ρόδου, για την 21η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, «αγκαλιάζοντας» την παραμονή τους (6-17) στην κατηγορία και κρατώντας τους «θαλασσί» στη ζώνη του υποβιβασμού (3-18).

Ασύλληπτος ο Ντέβιον Μπέρι με 30 πόντους, στους 22 ο Ντόρσεϊ. Μεγάλη εμφάνιση στα κρίσιμα με 12 πόντους από τον Μακί.Για τον Κολοσσό (3-18) ο τελικός της Ρόδου δεν στέφθηκε από επιτυχία, μιας και «αυτοκτόνησε» στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, αστοχώντας μάλιστα σε τρίποντο νέας παράτασης με τον Ντεμπς. Πρώτος σκόρερ ο Μπράουνινγκ με 23 πόντους, στους 13 ο NBAer Λίγκινς.

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, που βρήκε τον Κολοσσό μπροστά στο σκορ με 23-21, ο Πανιώνιος κυριάρχησε μέσα στη ρακέτα και πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια με το σκορ ισόπαλο (44-44).

Οι γηπεδούχοι, πάντως, αντέδρασαν στην τρίτη περίοδο, αξιοποίησαν όλους τους αιφνιδιασμούς και στο 30΄ βρέθηκαν στο +10 (71-61). Η διαφορά έφτασε ακόμη και τους 14 πόντους (76-62) για τον Κολοσσό, αλλά Μπέρι και Ντόρσεϊ φρόντισαν να δώσουν χαρακτήρα ντέρμπι στο ματς (87-86), ενώ ο ΜακΚί με τρίποντο από τα εννέα μέτρα έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (91-91κ.α.).

Με τον Ντόρσεϊ να συνεχίζει το... μονόλογο του κοντά στο αντίπαλο καλάθι, ο Πανιώνιος ήλεγξε τον ρυθμό στο επιπλέον πεντάλεπτο, ενώ ο Μπέρι σφράγισε τη νίκη με μεγάλο σουτ (102-105) και βολές (106-109).

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ