Χολαργός-ΑΕΚ 70-81: Νικησε αλλά σκέφτεται Θίοντορ (photos)

Η ΑΕΚ μπορεί να πέρασε από τον Χολαργό με 81-70 όμως αυτό που νοιάζει τον Λούκα Μπάνκι είναι το τι μέλλει γενέσθαι με τον Τζόρνταν Θίοντορ που τραυματίστηκε

Η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Χολαργού, 81-70, και σε συνδυασμό με την ήττα του Περιστερίου από τον Ήφαιστο στη Λήμνο, έμεινε μόνη στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Basket League. Όμως αυτό που νοιάζει πιο πολύ την ομάδα του Λούκα Μπάνκι είναι ο τραυματισμός του Τζόρνταν Θίοντορ που Ο πόιντ γκαρντ της «Ένωσης» έχει υποστεί κάκωση στο αριστερό πόδι, σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις και θα υποβληθεί σε εξετάσεις την Κυριακή (10/3).

Εκεί θα φανεί το μέγεθος του προβλήματος, αλλά και το αν τελικά θα προλάβει να αγωνιστεί στο ματς με τον ΠΑΟΚ για τους «16» του BCL.

Ο Χολαργός πρόβαλε αντίσταση για τρία δεκάλεπτα, αλλά στην 4η η ΑΕΚ επέβαλε την κυριαρχία της. Αν και οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο 7-19 στο 6ο λεπτό, αντέδρασαν γρήγορα μειώνοντας σε 18-14 στο 10ο λεπτό. Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη πίεσαν στην άμυνα στις αρχές της 2ης περιόδου και κατάφεραν να προσπεράσουν την Ένωση, με 25-24.

Οι Γιάνκοβιτς και Λοβ είχαν μπει «καυτοί», αλλά ο αρχηγός της ΑΕΚ, Ντούσαν Σάκοτα έδωσε λύσεις τελειώνοντας τις φάσεις κοντά στο καλάθι. Η ΑΕΚ επέστρεψε και από το -4 για το 41-41 του ημιχρόνου. Με τρίποντα ανέβαζαν το σκορ στις αρχές της 3ης περιόδου οι δύο ομάδες (Φιτζπάτρικ και Χόκινς για τον Χολαργό και ο Θίοντορ για την ΑΕΚ). Ήταν μόνο στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου που η ΑΕΚ κατάφερε να «χτίσει» μικρό προβάδισμα, όταν συγκεκριμένα προσπέρασε με +7 (56-63). Μετά το 58-63 στο 30ο λεπτό, ακολούθησε απόλυτη κυριαρχία για την Ένωση, με τον Γκρίφιν να διαμορφώνει με τρίποντο το 58-70... και κάπου εκεί είχαν κριθεί όλα.

Με πόνους στο στήθος στο νοσοκομείο ο Τέβες
Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ