Κολοσσός-Χολαργός 75-79 (παρ. 75-75 κ.α.): Με αμερικανική βοήθεια «άλωσε» το Βενετόκλειο (photos)

Ο Χολαργός έχοντας σε πολύ καλή κατάσταση τους ξένους του πέρασε από τη Ρόδο επικρατώντας με 81-75 (75-75 κ.α.)

Αν και ήταν πίσω στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ο Χολαργός έκανε την ανατροπή και επικράτησε στο Βενετόκλειο του Κολοσσού Ρόδου με 81-75 στην παράταση, για τη 15η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ.

Ο κανονικός αγώνας ολοκληρώθηκε 75-75, αλλά στο έξτρα πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι, που είχαν στον πάγκο τους τον Στάθη Νερατζάκη αντί του Κώστα Φλεβαράκη, δεν πέτυχαν ούτε πόντο (!) και μοιραία γνώρισαν την πέμπτη διαδοχική ήττα, που τους αφήνει «καθηλωμένους» στην τελευταία θέση της κατάταξης.

Το εκρηκτικό ξεκίνημα του ΤζέιΒον Πίνκστον, ο οποίος πέτυχε 14 πόντους (με 4/4 σουτ) σε λιγότερο από έξι λεπτά, έδωσε τη δυνατότητα στους Ροδίτες να προηγηθούν 18-10 και να ξεφύγουν 29-15 στο δεκάλεπτο και 38-21 στο 16΄. Ο Κολοσσός διατήρησε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου, με τον Μαυροειδή να παίρνει τα... ηνία στο σκοράρισμα, όμως στη συνέχεια ο Χολαργός, με κορυφαίους τους Χόκινς, Λαβ και Αγκμπελέσε, κατάφερε να κλείσει την «ψαλίδα» και να μειώσει σε 61-55 στο 30΄.

Οι γηπεδούχοι κράτησαν «με νύχια και με δόντια» το προβάδισμα μέχρι το 37ο λεπτό, όταν η αθηναϊκή ομάδα με σερί 7-0 ισοφάρισε 69-69. Ένα τρίποντο του Πίνκστον έδωσε προβάδισμα 74-71 στον Κολοσσό, αλλά μία άστοχη βολή και ένα αχρείαστο φάουλ του Κάρτερ, έδωσαν την ευκαιρία στον Τάλτον να ισοφαρίσει από τη γραμμή, 4,2΄΄ πριν τη λήξη (75-75), και να στείλει το ματς στην παράταση.

Το έξτρα πεντάλεπτο αποτέλεσε... κακοποίηση του μπάσκετ, με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να πετύχουν ούτε ένα καλάθι εντός πεδιάς! Δύο βολές του Λαβ έδωσαν το προβάδισμα στο Χολαργό, οι γηπεδούχοι δεν απάντησαν ποτέ και με ακόμη 4/4 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι νεοφώτιστοι «σφράγισαν» τη νίκη και έκαναν ακόμη ένα βήμα για την πρόκριση στα πλέι-οφ, τη στιγμή που η ομάδα της Ρόδου βρίσκεται πλέον σε εξαιρετικά δύσκολη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 29-15, 47-33, 61-55, 75-75 (κ.α.), 75-81 (παρ.)

O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!