Πανιώνιος-Ήφαιστος 76-93: Πέρασε με «περίπατο» από τη Νέα Σμύρνη (photos)

Έχοντας σε πολύ καλή κατάσταση τον Σμιθ ο Ήφαιστος Λήμνου πέρασε με 93-76 από την έδρα του Πανιώνιου που είχε σε εκπληκτική κατάσταση τον Μπέρι (32π.)

Με ήττα 93-76 από τον Ήφαιστο Λήμνου αποχαιρέτησε ο Πανιώνιος το ιστορικό κλειστό της οδού Αρτάκης, το οποίο πρόκειται να κατεδαφιστεί, προκειμένου να κατασκευαστεί στη θέση του ένα καινούριο αθλητικό κέντρο.

Η νησιωτική ομάδα πέρασε εύκολα από τη Νέα Σμύρνη, σε αναμέτρηση της 15ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ, και εδραίωσε τη θέση της στην πρώτη οκτάδα, ενώ στον αντίποδα οι «κυανέρυθροι» έφτασαν τις επτά διαδοχικές ήττες και βρίσκονται πλέον στη «διακεκαυμένη ζώνη».

Ανώτερος από το ξεκίνημα του ματς, με τον Έβανς να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια (9π. και 6ρ. στην πρώτη περίοδο), ο Ήφαιστος πήρε γρήγορα προβάδισμα και διαφορά στο σκορ, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +13 (34-21). Ο Μπέρι προσπάθησε να κρατήσει «ζωντανή» την ομάδα του, μειώνοντας με προσωπικούς πόντους σε 34-26, αλλά οι φιλοξενούμενοι σκόραραν όπως και όποτε ήθελαν και έφτασαν να προηγούνται 48-31 στο 16΄, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο 52-41, με βολές σε «νεκρό» χρόνο του Μπέρι, ο οποίος πήγε στα αποδυτήρια με απολογισμό 21 πόντων.

Η εικόνα παρέμεινε αναλλοίωτη ως τα μέσα της τρίτης περιόδου, όταν ένα ξέσπασμα του Χάρις οδήγησε τον Πανιώνιο σε ένα σερί 11-0, με το οποίο πλησίασε σε 60-57 (27΄). Οκτώ συνεχόμενοι πόντοι του Σμιθ αποκατέστησαν γρήγορα την... τάξη και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ήφαιστο να προηγείται 70-59. Με τον Σμιθ να έχει πάρει... φωτιά, η ομάδα της Λήμνου έφτασε στο +19 (84-65, περίπου έξι λεπτά πριν τη λήξη) και πήρε χωρίς άγχος τη νίκη, παρά τη συγκινητική προσπάθεια του Μπέρι, που τελείωσε το ματς με 32 πόντους.

Η επιστροφή του Δ. Γιαννακόπουλου στο ΟΑΚΑ – Τα φιλιά στα παιδιά του και η αποθέωση του κόσμου
Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Ο Κοκκαλάνης εξασφάλισε την πρόκριση για το Παρίσι!
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας
Στο Βερολίνο, με στάση Βελιγράδι, θα είναι… ωραία!