ΑΕΚ-Περιστέρι 96-70: Σαρωτική Ένωση (photos)

Η ΑΕΚ στο β' μέρος ανέβασε την απόδοσή της και διέλυσε το Περιστέρι στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Πιάνοντας καταπληκική απόδοση στο τρίτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ ξέφυγε από τον «εναγκαλισμό» του Περιστερίου στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, οικοδόμησε διαφορά ασφαλείας και τελικά έφτασε σε μια ευρείας έκτασης νίκη με 96-70, στο αθηναϊκό ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής.

Μπροστά σε 5.000 φίλους της, η Ένωση κάλυψε τη διαφορά της ήττας της, στο πρώτο παιχνίδι (83-80), με την ομάδα του Λούκα Μπάνκι να ανεβάζει αισθητά την απόδοσή της, στο β' ημίχρονο και σάρωσε το Περιστέρι.

Κορυφαίοι για την Ένωση οι Τζόρνταν Θίοντορ (22 πόντους, 9/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ασίστ, 1 λάθος σε 26'), Γιαννούλης Λαρεντζάκης (15π., 3 ασίστ), Σάκοτα (13π., 7 ριμπ.) και Ματσιούλις (13π., 7 ριμπ.). Από το Περιστέρι ξεχώρισε ο Σκορδίλης με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 49-44, 76-56, 96-70

Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι
Με πόνους στο στήθος στο νοσοκομείο ο Τέβες
Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ