ΑΕΚ – Κολοσσός 94-79: «Γλυκιά» πρώτη γεύση από Θίοντορ με... απόλυτο στο ΟΑΚΑ!

Η ΑΕΚ επικράτησε 94-79 του Κολοσσού στο ντεμπούτο του Τζόρνταν Θιόντορ κι έκανε το «6 στα 6» στο ΟΑΚΑ, στη Basket League.

Οι «κιτρινόμαυροι» έκλεισαν έτσι τον πρώτο γύρο, έχοντας διατηρήσει το αήττητο στην έδρα τους. Παράλληλα, πανηγύρισαν και την πέμπτη συνεχόμενη νίκη επί του Κολοσσού, σε ένα ματς όπου η «Ένωση» τίμησε τον Δημήτρη Μαυροειδή και σημείωσε 51 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς να εκτελέσει ούτε μια βολή

Επίσης, ο Τζόρνταν Θίοντορ πραγματοποίησε την πρώτη του εμφάνιση με τα «κιτρινόμαυρα» κι έδειξε ορισμένα καλά στοιχεία, σημειώνοντας μάλιστα και 11 πόντους (όλους στο δεύτερο ημίχρονο). Βέβαια, ήταν επίσης φανερό ότι χρειάζεται παιχνίδια στα πόδια του μετά την πολύμηνη αποχή του από τους αγώνες. Σίγουρα, πάντως, οι φίλοι της ΑΕΚ πήραν μια μικρή αλλά «γλυκιά» γεύση από τον νέο παίκτη της ομάδας τους, ο οποίος προορίζεται για ηγέτης της.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι παίκτες του Μπάνκι μπήκαν από το ξεκίνημα με διάθεση να μην αφήσουν πολλά περιθώρια αντίδρασης στον Κολοσσό. Μολονότι, οι «θαλασσί» έβγαλαν μια πρώτη αντίδραση, μετατρέποντας το 16-2 σε 18-14 (7'), στη συνέχεια δεν είχαν απαντήσεις.

Άλλωστε, αυτό δεν ήταν καθόλου εύκολο από τη στιγμή που οι «κιτρινόμαυροι» πίεσαν σε όλο το γήπεδο, ενώ παράλληλα ήταν άκρως αποτελεσματικοί στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι είχαν πλουραλισμό και εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας! Είναι χαρακτηριστικό ότι η «Ένωση» ξεκίνησε το ματς με 9/13 τρίποντα (είχε 9/15 στο ημίχρονο), ενώ σκόραρε και 12/17 δίποντα ως το 20', φτάνοντας τη διαφορά ως το +22 (49-27 στο 17').

Η αποτελεσματικότητα του Μπράουνινγκ (13π. με 6/7 σουτ) επέτρεψε στον Κολοσσό να μαζέψει κάπως τη διαφορά. Μάλιστα, με τους «θαλασσί» να ξεκινούν με 4/5 σουτ (2/2διπ., 2/3τρ.) το δεύτερο ημίχρονο, η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιο νούμερο (57-48 στο 24').

Σε εκείνο το σημείο, η ΑΕΚ «έσφιξε» την άμυνα της, ενώ είδε τον Χάντερ να... παίρνει μπρος στην επίθεση. Ο Αμερικανός ψηλός σημείωσε 7 μαζεμένους πόντους (είχε μόλις δύο στο πρώτο μέρος), την ώρα που ο Θίοντορ πέτυχε τους πρώτους του πόντους με τα «κιτρινόμαυρα».

Κάπως έτσι η διαφορά πήγε στο +18 (76-58 στο 32') στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, μετατρέποντας τα τελευταία λεπτά σε τυπική διαδικασία.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 51-38, 70-56, 94-79.

NBA: Συγκλονιστικός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, αλλά απελπιστικά μόνος - Σοκ για τους Σέλτικς
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Επανέρχεται η Γαλατασαράι για τον Ερικσεν
Πολωνία: Ενισχύει με στρατό τους Ολυμπιακούς Αγώνες
Ιβάνα Κνολ: Η πιο διάσημη οπαδός του Μουντιάλ «ζεσταίνεται» για το Euro 2024 (pics)