ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 83-93: «Απογείωση» πριν τη «διαβολοβδομάδα»

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ήταν σοβαρός κι έκανε άνετο πέρασμα από την Πυλαία (93-83 τον ΠΑΟΚ), διατηρώντας το αήττητο στη Basket League, πριν τα ματς με τη Ρεάλ και την Αρμάνι Μιλάνο στη Euroleague.

Οι «πράσινοι» μετά την πολύ κακή εικόνα που έδειξαν στο δεύτερο ημίχρονο με την Νταρουσάφακα έβγαλαν αντίδραση κι ήταν αυτοί που έπρεπε κόντρα στον ΠΑΟΚ, διατηρώντας το αήττητο στην Basket League. Συγκεκριμένα, έφτασαν στο 8-0 (χρωστούν και το ματς με τον Κολοσσό), πραγματοποιώντας στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα μια πειστική εμφάνιση, η οποία πέρα από τη νίκη τους δίνει και μια... γερή δόση αυτοπεποίθησης σε μια δύσκολη περίοδο. Άλλωστε ακολουθεί και μια καταλυτική «διαβολοβδομάδα» στη Euroleague, η οποία περιλαμβάνει δύο κρίσιμα ματς. Οι «πράσινοι» θα ταξιδέψουν στη Μαδρίτη για να παίξουν με τη Ρεάλ την Τετάρτη και δύο ημέρες αργότερα υποδέχονται στο ΟΑΚΑ την Αρμάνι Μιλάνο του Μάικ Τζέιμς.

Ο Νικ Καλάθης ήταν και πάλι ο μαέστρος του «τριφυλλιού», πλησιάζοντας το νταμπλ νταμπλ (12π., 9ασ.) και μαζί με τον Κιθ Λάνγκφορντ ήταν οι πρωτοστάτες της νίκης. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν... όλα τα λεφτά στην τέταρτη περίοδο, εκεί όπου σημείωσε τους 12 από τους 21 πόντους του! Πολύτιμες βοήθειες προσέφερε κι ο ΝτεΣον Τόμας, ενώ θετική ήταν κι η παρουσία του Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος επέστρεψε από τον τραυματισμό του.