Προμηθέας Πατρών-Άρης 71-61: Άντεξε και κέρδισε (photos)

Ο Προμηθέας ήταν εξαιρετικός στο τρίτο δεκάλεπτο και πήρε τη νίκη με 71-61 παρά την αντίδραση του Άρη στο τέλος

Μετά τη συντριβή στη Λήμνο κόντρα στον Ήφαιστο ο Προμηθέας Πατρών ήθελε μια νίκη προκειμένου να επιστρέψει το καλό κλίμα στην ομάδα και τα κατάφερε αφού επικράτησε με 71-61 κόντρα στον Άρη στο ΔΑΚ Τόφαλος και πλέον ετοιμάζεται για τον αγώνα με την Ολίμπια στη Λουμπιάνα για την 9η αγωνιστική του BCL.

Αντίθετα ο Άρης γνώρισε μια ακόμα ήττα στο Πρωτάθλημα καθώς έχει να χαρεί τη νίκη από την 5η αγωνιστική όταν στις 10 Νοεμβρίου είχε κερδίσει στο Βενετόκλειο με 72-61 τον Κολοσσό Ρόδου. Κορυφαίος των νικητών ο Ριον Μπράουν με 14 πόντους, ενώ από τον Άρη ξεχώρισαν οι Λευτέρης Μποχωρίδης (11π., 7ασ.) και Ραμόν Χάρις (11π.). Ο Προμηθέας έπαιξε εξαιρετικά στο τρίτο δεκάλεπτο όταν και πραγματοποίησε επιμέρους σκορ 21-6 και παρά το πρέσινγκ του Άρη στο τέλος πήρε τελικά τη νίκη.

Με ρεσιτάλ άμυνας και παραγωγικότητας στην τρίτη περίοδο, όταν ο Προμηθέας περιόρισε σε μόλις 6 πόντους τους Θεσσαλονικείς, τη στιγμή που ο ίδιος έτρεχε με... 21 στην επίθεση, οι Αχαιοί έριξαν στο... καναβάτσο τον Άρη, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 20 πόντους και μπαίνοντας πρόωρα σε τροχιά νίκης (51-31 στο 30΄).

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στον... επίλογο της αναμέτρησης, εκτελώντας από τα 6.75 (μέτρησαν 6-8 τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο), αλλά ο χρόνος δεν ήταν με το μέρος τους και το μόνο που κατάφεραν ήταν να ρίξουν τη διαφορά στους -7 (68-61) στα 29΄΄ για τη λήξη της αναμέτρησης, καθώς ο Προμηθέας έγραψε από τη γραμμή των ελευθέρων βολών το τελικό 71-61.

Ραντεβού με την ιστορία έχουν ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα και ο Ολυμπιακός στην Πόλη!
Elite League: Νίκες για Μίλωνα, Ηρακλή και Ψυχικό