Κύμη-Χολαργός 57-66: Πάτησε «γκάζι» στο τέλος και πέρασε από τη Χαλκίδα (photos)

Πολύτιμη νίκη στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στα «μεγάλα σαλόνια» του ελληνικού μπάσκετ πήρε εκτός έδρας ο Χολαργός που επικράτησε με 66-57 της Κύμης

Βαθμολογική ανάσα πήρε ο Χολαργός, μετά την εκτός έδρας νίκη του με 66-57, επί της Κύμης, στη Χαλκίδα, για την 8η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ.

«Κλειδί» της νίκης της ομάδας του Άρη Λυκογιάννη υπήρξε η υπεροχή της στον τομέα των ριμπάουντ (41 έναντι 33 των γηπεδούχων), αλλά και το τρίο των Λοβ (16π.), Τάλτον (14π.) και Φιτζπάτρικ (12π.). Η Κύμη ήθελε όσο τίποτε άλλο μία δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα, είχε κορυφαίους τους Όρτον (17π.) και Σαγκς (13π.), αλλά εν τέλει ο Χολαργός πανηγύρισε την πρώτη εκτός έδρας νίκη του στην πρώτη κατηγορία στην ιστορία του και 3η στο σύνολο.

Το προβάδισμα άλλαζε... χέρια στην 1η περίοδο: Η Κύμη προηγήθηκε με 14-10 έχοντας κορυφαίο τον Όρτον, αλλά ο Χολαργός απάντησε με σερί 7-0, από Λοβ, Τάλτον και Κώττα. Η πιεστική άμυνα των φιλοξενούμενων στη 2η περίοδο, κράτησε στους 10 πόντους την Κύμη μέχρι το ημίχρονο. Τάλτον και Λοβ είχαν ευχέρεια στο σκοράρισμα, ο Αγκμπελέσε πήρε τη σκυτάλη και ο Χολαργός πήγε στο +10, 24-34, στα αποδυτήρια.

Η Κύμη έκανε την αντεπίθεσή της στην 3η περίοδο, απαντώντας με επιμέρους σκορ 20-12, για το 44-46, έχοντας πολυφωνία στην επίθεση. Όμως, το τρίποντο του Χόκινς και το δίποντο του Γιάνκοβιτς δεν επέτρεψαν στους παίκτες του Ισίδωρου Κουτσού να προσπεράσουν, 46-51, στο 30ο λεπτό. Με δύο λέι απ των Ορτον και Ουάσινγκτον, όμως η Κύμη πλησίασε απειλητικά, 50-51, με την έναρξη του 4ου δεκαλέπτου.

Ενα... μεγαλοπρεπές «ΟΧΙ» όμως, είπε στην αντίπαλο ο Τζερμέιν Λοβ, καθώς σημείωσε τους επόμενους 6 πόντους του Χολαργού, 50-57. Ακολούθησαν δύο τρίποντα από Τάλτον και Φιτζπάτρικ, με την πλάστιγγα να γέρνει οριστικά υπέρ του Χολαργού, 57-66 (τελικό).

NBA: «Έσπασαν» το Μιλγουόκι οι Πέισερς - Διέλυσαν τους Μπακς και έκαναν το 1-1
ΑΕΚ: Ανοίγει τις πύλες του το Μουσείο Ιστορίας | Τα ωράρια λειτουργίας κι οι τιμές των εισιτηρίων
Πόλο: Διπλή πρόκριση για τον Υδραϊκό
Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!