Άρης-Περιστέρι 62-68: Και το ταξίδι συνεχίζεται (photos)

Το «6στα6» έκανε το Περιστέρι, το οποίο επικράτησε με 68-62 του Άρη εκτός έδρας και συνεχίζει να γράφει ιστορία

Το Περιστέρι μπήκε καλύτερα στο ματς και μάλιστα προηγήθηκε με 18-12 με δυο βολές του Ντάνιελ ένα λεπτό πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και μάλιστα πέρασαν και μπροστά στο σκορ με 30-29 με τρίποντο του Αγγέλου τέσσερα λεπτά πριν οι δυο ομάδες πάτησαν «γκάζι».

Κάπου εκεί τα «αίματα άναψαν» με τους τεχνικούς του Άρη και του Περιστερίου Βαγγέλης Αγγέλου και Αργύρης Πεδουλάκης αντίστοιχα να δέχονται από μια τεχνική ποινή. Ο πρώτος για διαμαρτυρία και ο δεύτερος λόγω μιας έντασης που υπήρξε πάνω από τον πάγκο της ομάδας του. Οι «Πρίγκηπες της Δυτικής Όχθης» σοβαρεύτηκαν στην άμυνα τους και με επιμέρους σκορ 9-0 πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 38-30 με καλάθι στη λήξη του Χάροου.

O Αμερικάνος γκαρντ χτύπησε και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και με δίποντο έκανε το 42-30 για το Περιστέρι.  Ο Άρης κατάφερε να μειώσει σε 47-56 με καλάθι του Χρηστίδη στο 32΄, ενώ ο Τζόουνς με τρίποντο έκανε το 61-55 στο 36΄. Μάλιστα ο ίδιος παίκτης έκανε το 60-61. Όμως το Περιστέρι αντέδρασε και με δυο βολές του Χάροου έκανε το 67-60 47΄΄ πριν από το τέλος του ματς σφραγίζοντας τη μεγάλη νίκη του Περιστερίου.

Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ