Πανιώνιος-Ρέθυμνο 88-72: Πάτησε «γκάζι» και το βύθισε (photos)

Ο Πανιώνιος με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπέρι επικράτησε με 88-72 του Ρεθύμνου και τον στέλνει πολύ κοντά στον υποβιβασμό

Οι γηπεδούχοι φάνηκε αρχικά ότι θα έχουν εύκολο απόγευμα, καθώς προηγήθηκαν 11-3 στο 6ο λεπτό και 21-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου, με πρωταγωνιστή τον Μπέρι.

Η είσοδος του Τζόι Ντόρσεϊ βοήθησε τον Πανιώνιο να ξεκινήσει το δεύτερο δεκάλεπτο με σερί 9-0 και να φτάσει σε "double score" (30-15) στο 13΄, όμως το Ρέθυμνο «απάντησε» με δικό του σερί 14-0 και ισοφάρισε 32-32 στο 18΄, με τον Ανδρέα Χριστοδούλου να πετυχαίνει οκτώ πόντους σε αυτό το διάστημα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 36-35 και το ματς άρχισε να... μυρίζει ντέρμπι, όμως ένα νέο σερί 13-0 των «κυανέρυθρων» στην τρίτη περίοδο, με μπροστάρηδες τους Σίνγκλερ και Δίπλαρο, τους έβαλε ξανά σε θέση οδηγού (58-44 στο 28΄).

Παρά τις προσπάθειες του Μπαρτ Τζούνιορ, ο οποίος ήταν πολύ άστοχος (2/12 σουτ), αλλά σκόραρε από τη γραμμή των βολών (11/12), το Ρέθυμνο δεν κατάφερε να επιστρέψει για δεύτερη φορά και παραμένει χωρίς νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)