Ολυμπιακός-Λαύριο 102-63: Ξέσπασε από το ντέρμπι (photos)

Με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να είναι ο πρώτος σκόρερ ο Ολυμπιακός επικράτησε με 102-63 του Λαυρίου στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός ξέσπασε στο Λαύριο για την ήττα στο ευρωπαϊκό ντέρμπι «αιωνίων», συνεχίζοντας αήττητος στην Α1 Ανδρών. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέτριψαν με 102-63 την ομάδα του Χρήστου Σερέλη στο ΣΕΦ, για την 5η αγωνιστική, πανηγύρισαν το «5 στα 5», ενώ υποχρέωσαν τους φιλοξενούμενους στην τρίτη ήττα τους.

Η αναμέτρηση δε χρίζει κριτικής και αυτό γιατί ο Ολυμπιακός, μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, κυριάρχησε στο παρκέ. Οι «ερυθρόλευκοι» επέβαλαν το ρυθμό τους μέσα από την εξαντλητική άμυνα, η παραγωγικότητα χτύπησε κόκκινο και με τον Μάντζαρη πρωταγωνιστή στην επίθεση η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε... μονόλογο των Πειραιωτών. Ο Ολυμπιακός εκτόξευσε τη διαφορά στο +15 (47-32) στο 18΄ και δεν κοίταξε ξανά πίσω... Στην τρίτη περίοδο, μάλιστα, και με τους Μάντζαρη-Μιλουτίνοβ να συνεργάζονται άψογα οι «ερυθρόλευκοι» έγραψαν στο 65-41 στο 25', ενώ όταν μπήκε στην εξίσωση και ο Σπανούλης, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 29 πόντους (77-48 στο 30΄). Για την ιστορία οι Πειραιώτες ξέφυγαν στον... επίλογο ακόμη και με 40 πόντους (95-55).