Ολυμπιακός-Ήφαιστος Λήμνου 83-46: Ξέσπασε και σκέφτεται Μακάμπι

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από την Αρμάνι Μιλάνο και επικράτησε με 83-46 του Ήφαιστου Λήμνου

Ο Ολυμπιακός μάζεψε 50 ριμπάουντ στο ΣΕΦ, πήρε διψήφιο νούμερο πόντων από τέσσερις παίκτες και πανηγύρισε με εμφατικό τρόπο, 83-46, τη νίκη επί του Ηφαίστου Λήμνου, τρίτη σε ισάριθμες αγωνιστικές στην Α1.

Ο Μιλουτίνοβ γινόταν αποδέκτης της μπάλας τελειώνοντας τις φάσεις κοντά στο καλάθι, ο Βεζένκοβ πίεζε στην άμυνα και ήταν εύστοχος από τα 6.75 για το 17-5 στο 7'. Ο Ήφαιστος που έδειξε επιρρεπής στα λάθη από νωρίς (17 στο σύνολο) έμεινε κοντά στο σκορ, πάντως, 19-10 στο 10ο λεπτό. Οι νησιώτες απάντησαν με σερί 6-0 εν συνεχεία, ο Μπλατ κάλεσε τάιμ άουτ για να... συνεφέρει τους παίκτες του, αλλά ο Ουίλιαμς-Γκος με 11 πόντους «ξεκόλλησε» τον Ολυμπιακό 40-22 στο ημίχρονο. Στην 3η περίοδο, ο Ολυμπιακός απάντησε με επιμέρους σκορ 21-14, χωρίς να αποδώσει υψηλής ποιότητας μπάσκετ, 61-36 του 30'. Στην 4η περίοδο, οι ΛεΝτέι και Τίμα πήραν προσπάθειες με τον Ολυμπιακό να φτάνει άνετα στο τελικό 83-46.

ΑΕΚ: Ανοίγει τις πύλες του το Μουσείο Ιστορίας | Τα ωράρια λειτουργίας κι οι τιμές των εισιτηρίων
Πόλο: Διπλή πρόκριση για τον Υδραϊκό
Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!
Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα