Κολοσσός Ρόδου-Κύμη 97-90: Έκανε «σεφτέ» στη δεύτερη παράταση! (photos)

Ο Κολοσσός χρειάστηκε να φτάσει στη δεύτερη παράταση για να πανηγυρίσει την πρώτη του φετινή νίκη στην Basket League απέναντι στην Κύμη.

Μπορεί να βρισκόμαστε ακόμη στην τρίτη αγωνιστική, ωστόσο αυτό το παιχνίδι θα είναι σίγουρα στα καλύτερα της σεζόν. Ο Κολοσσός κατάφερε να πάρει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 97-90 επί της Κύμης στη δεύτερη παράταση (!), με τις δύο ομάδες να δίνουν μία τρομερή μπασκετική παράσταση, σε ένα παιχνίδι διαφήμιση για το άθλημα.

Οι Ροδίτες μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι (25-19 στην α΄ περίοδο), όμως η ομάδα της Εύβοιας δεν ήταν διατεθειμένη να τα παρατήσει, μένοντας κοντά στο σκορ, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 42-38, υπέρ των γηπεδούχων. Το τρίτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό, αφού ο Ντουρέν με τον Μαυροειδή κρατούσαν τον Κολοσσό στο ματς παρά τα 3/15 τρίποντα.

Το μεγάλο τρίποντο του Ουάσινγκτον στο 38’ έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους με 71-68, ωστόσο ο Μαυροειδής με την εμπειρία του ισοφάρισε σε 73-73, ο Μπολντς αστόχησε στο τελευταίο σουτ και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με τον Ντουρέν να ισοφαρίζει σε 83-83 με εύστοχη βολή. Από εκεί και πέρα στα τελευταία πέντε λεπτά οι γηπεδούχοι έδειξαν πως ήθελαν περισσότερο το παιχνίδι και με το μεγάλο τρίποντο του Γκιμπς (92-89) έδωσαν τη χαριστική βολή στην Κύμη, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με μία σειρά βολών.

Δυστυχώς το παιχνίδι στιγματίστηκε στο 7ο λεπτό από την πτώση του Κουίνσι Ντιγκς στο παρκέ, αφού ο Αμερικανός έχασε τις αισθήσεις του, με ολόκληρο το «Βενετόκλειο» να «παγώνει». Στα αγωνιστικά, τρομερή εμφάνιση έκανε ο Δημήτρης Μαυροειδής με 22 πόντους και 13 ριμπάουντ, την ώρα που Ντουρέν και Μπράουνινγκ πέτυχαν 26 και 17 πόντους αντίστοιχα. Στην αντίπερα όχθη οι 31 πόντοι του Μπολντς δεν ήταν αρκετοί για την Κύμη, που έκανε τη δεύτερή της ήττα.

Μπάσκετ Γυναικών: Εύκολα πήγε τη σειρά σε πέμπτο ματς ο Παναθηναϊκός
Αργεντινή: Ο Τέβες πήρε εξιτήριο από το νοσοκομείο
ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ: Περισσότερα από 28 εκατομμύρια ευρώ σε κέρδη μοίρασε την προηγούμενη εβδομάδα