Περιστέρι-Χολαργός 71-62: Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό (photos)

Το Περιστέρι χρειάστηκε ένα δεκάλεπτο για να κερδίσει τον Χολαργό και να συνεχίσει την αήττητη πορεία του στην Basket League.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έχει εντυπωσιάσει τους πάντες τη φετινή σεζόν, αφού παρά τις δυσκολίες που της έβαλε στο πρώτο ημίχρονο ο μαχητικός Χολαργός, με ένα «τρομακτικό» τρίτο δεκάλεπτο (27-11 επιμέρους σκορ) κατάφερε να κρατήσει το αήττητο και να φτάσει στο 3Χ3.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και με όπλο τους την άμυνα έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 16-12. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν και πάλι αρκετά άστοχες και το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να πάνε στα αποδυτήρια στο -3 (27-30).

Όλα άλλαξαν στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν η ομάδα των δυτικών προαστίων «αγρίεψε» και με επιμέρους σκορ 27-11 πήρε μία σημαντική διαφορά, την οποία και κράτησε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Γκρεί με 16 πόντους, την ώρα που ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος άγγιξε το double-double με 9 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για ον Χολαργό που έπεσε στο 1-2, ο Βλάντο Γιάνκοβιτς είχε 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.